W 2018 roku czas oczekiwania na refundowaną operację zaćmy w Polsce dla pacjentów w stanie stabilnym wynosił 480 dni. Osoby, które wymagały pilnej operacji, mogły czekać nieco krócej (134 dni) lub wyjechać na zabieg za granicę. Pacjenci bardzo chętnie korzystali z usług placówek okulistycznych w Czechach, gdzie zabiegi wykonywano od ręki. Taki stan rzeczy wymusił na NFZ zmiany, dzięki którym dostępność leczenia w kraju uległa znacznej poprawie.
Nie czekaj na operację zaćmy
Dyrektywa transgraniczna ułatwia Polakom dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej poza krajem. Tylko w 2016 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na leczenie zaćmy poza Polską 27 543 261,26 zł. Konieczność finansowania zabiegów wykonywanych w zagranicznych placówkach okazała się impulsem do reorganizacji służby zdrowia w zakresie świadczeń okulistycznych. Skrócenie kolejek na operacje zaćmy w kraju stało się priorytetem. Od 1 kwietnia 2019 nie ma już limitów na tego typu zabiegi w polskich placówkach, dzięki czemu pacjenci czekają maksymalnie kilka tygodni.
Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji zapewnia bardzo dużą skuteczność i jest bezpieczne, dlatego z operacją nie warto zwlekać. Im wcześniej pacjent zdecyduje się na leczenie, tym jest ono łatwiejsze. Skrócenie czasu oczekiwania na zabieg przekłada się na lepsze efekty, a jednocześnie ułatwia pracę operującemu lekarzowi – zauważa nasz rozmówca z Kliniki Medycznej i Okulistycznej Okulus w Kaliszu.
Wybierz odpowiednią soczewkę
Chociaż czas oczekiwania na operację znacznie się skrócił, w obszarze leczenia zaćmy jest jeszcze wiele do zrobienia. Niewielu pacjentów wie o możliwości refundacji wszczepienia wewnątrzgałkowej soczewki torycznej podczas zabiegu na zaćmę. Szacuje się, że swojej szansy na bezpłatną korekcję astygmatyzmu w trakcie operacji zaćmy nie wykorzystuje nawet 30 tys. Polaków. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale główną zdaje się nieopłacalność zabiegu. Zbyt mały stopień refundacji zniechęca lekarzy do wykonywania tego typu operacji. Dodatkowym utrudnieniem jest brak odpowiedniego sprzętu i niewystarczające kwalifikacje personelu medycznego.
Wobec tego pacjenci z kataraktą wciąż muszą wykazywać bardzo aktywną postawę podczas leczenia. Aby w pełni wykorzystać przysługującą refundację na zabieg, warto rozejrzeć się za dobrą kliniką okulistyczną. Czas oczekiwania na operacje zaćmy w najlepszych polskich placówkach, które dysponują najnowszą wiedzą i nowoczesnym sprzętem, zwykle zamyka się w czterech-pięciu tygodniach.
Materiał partnera