ghosting
Ghosting jest jednym z gorszych zachowań, jakie można wybrać | fot.: stock.adobe.com

Ghosting – znikający ludzie

Pojęcie Ghosting, od angielskiego słowa “ghost” – czyli duch, oznacza “rozpłynięcie się w powietrzu”, nagłe zniknięcie, zerwanie kontaktu bez wcześniejszej próby wyjaśnienia czy nawet poinformowania o odejściu. Najczęściej do tego typu ucieczki dochodzi w początkowych fazach relacji, jednak zdarza się także w długich związkach oraz relacjach przyjacielskich. Dotychczas tego typu zachowanie, mimo iż znane, nie było tak często praktykowane, być może wynika to z tego, iż w dzisiejszych czasach często początki znajomości toczą się poprzez portale randkowe lub na odległość, za pomocą komunikatorów różnego rodzaju dostępnych w sieci. 

Dlaczego ludzie decydują się na Ghosting? 

Nie ma jednakowego wyjaśnienia skąd pomysł na nagłe urwanie kontaktu, naukowcy jednak dopatrują się działań skutkowo-przyczynowych biorąc pod uwagę elementy, takie jak: 

  1. Ciemna triada – jest to określenie łączące psychopatię, narcyzm i makiawelizm, osoby mierzące się z tymi zaburzeniami, uważają, że ghosting jest pozytywnym sposobem kończącym relację. 
  2. Lęk przed bliskością – charakteryzuje się tym, iż osoby doświadczające tego rodzaju lęku wolą skończyć relację jako pierwsi, znikając z niej, niż być osobami zostawionymi. 
  3. Brak odbioru – często ludzie decydują się odejść bez słowa po nieudolnych próbach rozmów na ten temat we wcześniejszych okresach znajomości/relacji, bywa, że przez fakt, iż nie zostały wysłuchane i zrozumiane, wolą nie mówić nic więcej na temat niedopasowań i po prostu zniknąć. 
  4. Wiara w “drugą połówkę” – osoby w pełni przekonane o istnieniu swojej drugiej, idealnie pasującej do nich połówki często w przypadku spotkania osób, które im nie pasują postanawiają po prostu relację zakończyć. Uważają one, że gdy spotka się dopasowaną do siebie osobę to nie będzie trzeba nad niczym wspólnie pracować – bo przecież wszystko będzie ze sobą zgodnie współpracować. 
  5. Wygoda – zniknięcie z relacji jest o wiele łatwiejsze niż tłumaczenie się, a także przyjęcie trudnych emocji drugiej osoby. 
  6. Unikanie konfliktu – dla niektórych osób trudnością może okazać się przekazanie informacji o zamiarze rozstania, boją się konfliktu, który może z tego wyniknąć.

Jak poradzić sobie, gdy ktoś odchodzi bez słowa? 

W takich sytuacjach osoby zostawione zaczynają szukać powodów zaistniałej sytuacji w sobie, obwiniają się i zadają sobie pytanie “co zrobiłam/zrobiłem źle”, należy jednak pamiętać, że wina leży w osobie, która postanowiła bez wyjaśnienia zniknąć, nie przykładając uwagi do należytego słowa wyjaśnienia. 
Skoro w naszym życiu pojawił się ktoś kto stał się dla nas ważny, ale z niewiadomych nam przyczyn postanowił odejść, spróbujmy potraktować to jako lekcję, choć czasem bolesną. Skoro nie zostaliśmy obdarzeni szacunkiem i nie pojawił się żaden powód, by w sposób dojrzały i ludzki zakończyć relację, powinniśmy zastanowić się czy relacja z taką osobą była by dla nas dobra. 

Ghosting jest jednym z gorszych zachowań, jakie można wybrać. Mimo strachu i niechęci lepiej przeprowadzić najtrudniejszą rozmowę niż odejść bez słowa.

AKA

Sprawdź także

języki miłości

Jak rozumieć i interpretować języki miłości w związku

Zrozumienie pięciu języków miłości, teorii zaproponowanej przez Gary’ego Chapmana, to klucz do budowania głębokich i …