W przypadku konieczności leczenia np. zakrzepicy żylnej stosuje się heparynę. To popularny lek występujący w różnych postaciach: jako żel, tabletki, zastrzyki i maść, a dawkowanie preparatu zależy właśnie od postaci tej substancji.
Sprawdź, jakie są właściwości heparyny i kiedy warto ją stosować. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania tej substancji.
Czym jest heparyna?
Heparyna to mukopolisacharyd stosowany w leczeniu już od 1938 roku. Do dziś substancja ta pozostaje jednym z najlepszych środków przeciwko zakrzepom. Występuje zazwyczaj pod postacią maści, wlewów dożylnych oraz zastrzyków podskórnych i w brzuch. Tabletki z heparyną są stosowane rzadko, ze względu na ich niewielką wchłanialność z przewodu pokarmowego.
Heparyna występuje jako lek na receptę, zazwyczaj w postaci zastrzyków, a w mniejszych dawkach jest dostępna również bez recepty, zwykle jako żel, aerozol albo maść z heparyną. W warunkach szpitalnych wykonywane są również wlewy dożylne.
Zaletą tego leku, poza skutecznością, jest też brak konieczności monitorowania wskaźnika krzepnięcia krwi, jak ma to miejsce w przypadku stosowania innych leków przeciwzakrzepowych.
Zastosowanie heparyny
Ze względu na swoje właściwości przeciwzakrzepowe heparyna znajduje zastosowanie w leczeniu zakrzepicy sercowej, tętniczej i żylnej. Skutecznie rozpuszcza skrzepy. Przydaje się też pacjentom po złamaniach albo operacjach ortopedycznych, w których konieczne jest unieruchomienie kończyny, np. założenie ortezy ortopedycznej lub opatrunku gipsowego. Lek ten jest wówczas podawany profilaktycznie, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów.
Substancja ta wykazuje również dodatkowe właściwości. Poza hamowaniem krzepnięcia krwi ma też działanie immunosupresyjne, przeciwwirusowe, obniżające stężenie cholesterolu czy też pomocne w leczeniu łuszczycy. Heparyna bywa również podawana pacjentom po przeszczepach narządów, przy przetaczaniu krwi czy też u chorych, u których konieczne jest krążenie pozaustrojowe. Lek stosuje się również w leczeniu zawału mięśnia sercowego, w chirurgii sercowo-naczyniowej, a także przy zabiegach i operacjach osób z trombofilią, ze względu na dużą skłonność do tworzenia się skrzepów w naczyniach.
Przeciwwskazania
Jak każdy lek, również heparyna nie zawsze może być stosowana. Głównym przeciwwskazaniem do używania tej substancji jest karmienie piersią. Co ważne, heparyna bywa natomiast przydatna u kobiet z historią poronień, ponieważ lek ten poprawia ukrwienie macicy.
Leku tego nie mogą ponadto stosować pacjenci ze skazą krwotoczną i skłonnością do krwawień. Substancja nie powinna być łączona z pochodnymi kwasu acetylosalicylowego (aspiryną), który to specyfik również wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, a przez to może nasilać działanie heparyny. Podobnie działają leki przeciwzapalne. Osoby po udarach stosujące leki przeciwkrzepliwe mogą pobierać heparynę, po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia od lekarza specjalisty. Substancja jest z kolei niewskazana u chorych z niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka lub jelit.
Materiał partnera