Dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej powinna być dla nas priorytetem. Każdy chce mieć piękny uśmiech, choć nie tylko prawidłowe użytkowanie szczoteczki do zębów razem z pastą stomatologiczną powinno być naszym nawykiem. Co więc jeszcze robić? W tym artykule szczegółowo o tym opowiemy.
- Historia szczoteczek do zębów
- Rodzaje szczoteczek do zębów
- Higiena jamy ustnej
Zacznijmy od jednego z najpotrzebniejszych przedmiotów w naszym asortymencie higienicznym. Jest nim szczoteczka do zębów. Obecnie znamy wiele ich rodzajów – postęp technologiczny idzie do przodu. Mamy do wyboru zwyczajną szczoteczkę o różnej średnicy włosia, elektryczną, a nawet soniczną. Jednak aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej nie wystarczy tylko mycie zębów. Przydają się też regularne kontrole u lekarza stomatologa, odpowiednia dieta i pozostałe zabiegi higieniczne – o nich wkrótce opowiemy.
Historia szczoteczek do zębów
A znana jest Wam historia szczoteczek do zębów? Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że ludzie od wieków używali różnych metod utrzymywania higieny jamy ustnej. Znajdowano takie przedmioty, jak gałązki drzew, wykałaczki, nici lniane, pióra ptasie, a nawet rybie ości. Przyjmuje się jednak, że pierwsze szczoteczki do zębów zostały wynalezione w Chinach. Miało to miejsce około roku 1498. Z kolei pierwszy patent na szczoteczkę do zębów przyznano w 1857 roku Hiramowi Nicholsowi Wardsworthowi, który pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja masowa rozpoczęła się w 1885. Jak produkowano ten model? Rączkę produkowano z kości, w której wywiercano dużą ilość otworków. Umieszczano w nich sierść niedźwiedzia. Niestety to się nie sprawdziło. Włosy często wypadały, a ponadto zawierały bakterie, a na dokładkę nie schły zbyt dobrze. Z tych powodów naturalne włosie zastąpiono materiałami syntetycznymi, przykładowym jest nylon. Pierwszy taki model szczoteczki do zębów udostępniono do sprzedaży 24 lutego 1938 roku.
Rodzaje szczoteczek do zębów
Zastanawialiście się kiedyś nad rodzajami szczoteczek do zębów? Te, które zazwyczaj nazywamy zwyczajnymi dzielą się na twardą, średnio-twardą, miękką i taką przeznaczoną do czyszczenia implantów. Z pewnością zwróciły Waszą uwagę również szczoteczki elektryczne. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza tego rodzaju szczoteczka została wynaleziona w 1939 roku, w Szwajcarii. Jednak w produkcji masowej pojawiła się dopiero w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych. Rok później firma General Electric wprowadziła na rynek szczoteczkę z bezprzewodowa ładowarką. W sklepach jednak w dobie dwudziestego pierwszego wieku znajdzie się szczoteczka soniczna. Czym ona różni się się o tych poprzednio wymienionych? Warto pamiętać, że jest ona nieco bardziej zaawansowaną wersja szczoteczki elektrycznej. Szczoteczki soniczne dzięki wyjątkowym ruchom włosia, a także dokładnie wyprofilowanym końcówkom zapewniają dokładne i nieinwazyjne czyszczenie zębów. Również dbają o czystość przestrzeni pomiędzy zębami. Zapobiegają również tworzeniu się kamienia nazębnego, a nawet przebarwień. Jeśli zwracamy uwagę na skuteczność szczoteczek do zębów, to warto ją wybrać.
Higiena jamy ustnej
Jak już wcześniej wspominaliśmy do dbania o higienę jamy ustnej zalicza się kontrolne wizyty u dentysty, które powinny się odbywać co najmniej dwa razy w roku. Kamień nazębny usuwamy przynajmniej raz w roku. Na stan naszej jamy ustnej wpływają też zabiegi dentystyczne, które mają za zadanie chronić nasze zęby. Należą do nich miedzy innymi piaskowanie i lakowanie. Pamiętajmy jednak, że dbanie o zęby nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wizyt u lekarza stomatologa. Powinniśmy także starannie szczotkować zęby, a pastę dostosowujemy do naszych potrzeb. Osobom dorosłym poleca się stosowanie past między innymi bez fluoru. W profilaktyce na stałe powinien zagościć tez płyn do płukania ust, który dociera tam, gdzie nie dotarliśmy podczas innych zabiegów higienicznych. Czyścimy także język. Sklep stomatologiczny na Was czeka – do kupienia nie tylko szczoteczka soniczna.
Materiał partnera zewnętrznego