Kompletne uzębienie zapewnia nie tylko estetyczny uśmiech, ale również zdrowie. Brak uzębienia może prowadzić do nieprawidłowego rozdrabniania pokarmów, problemów ze zgryzem, jak i kompleksów, szczególnie u młodych ludzi. Stan uzębienia, jak i żywotność zębów zależą nie tylko od higieny jamy ustnej, ale także predyspozycji genetycznych. Zęby można stracić także w wypadku. Niemniej, istnieją skuteczne sposoby, aby odzyskać pełny uśmiech. Jakie to metody? Oferta protetyczna jest bardzo bogata i pomaga znowu odzyskać radość i pozbyć się kompleksów.
Kiedy wybrać implanty?
Na implanty najczęściej decydują się pacjenci, którzy stracili koronę oraz korzeń zęba lub z powodów genetycznych nie mają niektórych zębów. Implanty świetnie odwzorowują naturalny ząb i nie ma zbyt wielu ograniczeń w ich stosowaniu. Oczywiście nie każdy ząb da się odtworzyć w ten sposób – istotny będzie stan kości tak, aby pozostawiała miejsce na umieszczenie śruby utrzymującej całość. Kluczowa część implantu zębowego zastępuje korzeń i jest wprowadzana do kości szczęki lub żuchwy. Wytwarzane są najczęściej z tytanu, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu i nie ma najmniejszej obawy, że zostanie przez niego potraktowany jak ciało obce. W związku z tym implanty zachowują się podobnie jak naturalne zęby, a po rekonwalescencji pacjenci nie odczuwają żadnej różnicy. Warto wiedzieć, że po umieszczeniu w kości śruby (zabieg wykonuje chirurg) należy założyć kilka miesięcy na gojenie po zabiegu. Zależnie czy implant jest umieszczany w szczęce czy żuchwie oraz indywidualnych predyspozycji związanych z gojeniem proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy. Dopiero po pełnym wygojeniu można na całości wykonać działanie protetyczne i dobrać odpowiednią koronę.
Niestety rozwiązanie jest stosunkowo kosztowne. Cena protezy może wynosić od 2 500 do 3 500 zł. Warto jednocześnie pamiętać, że implant zastępuje wyłącznie korzeń zęba, dlatego za koronę, należy zapłacić oddzielnie. Koszt takiej korony może wynosić około 2 500-3 500 zł.
Jakie są inne metody uzupełniania uzębienia?
Oprócz implantów dostępne są również inne uzupełnienia protetyczne, które skutecznie wypełniają braki uzębienia. Poszczególne typy różnią się od siebie, choć wszystkie funkcjonują na podobnej zasadzie. W naturalnym ludzkim zębie część, która jest niewidoczna, ukryta pod dziąsłem, określamy korzeniem, natomiast górną, którą obserwujemy podczas mycia zębów czy uśmiechu – koroną.
Jeśli w trakcie leczenia, uszkodzenia mechanicznego lub innych zdarzeń, uszkodzeniu uległa tylko widoczna warstwa, a korzeń pozostał nienaruszony, wystarczy założyć koronę. Korona protetyczna to rodzaj stałej nakładki, która zostaje zacementowana na całej powierzchni zęba. Jeśli klasyczna plomba nie może zakryć wszystkich ubytków, sprawdza się również jako estetyczne wykończenie.
Innym rodzajem uzupełnienia jest most protetyczny, który znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy oprócz utraty korony, nastąpiła również utrata korzenia zęba. To rodzaj protezy, która służy do przymocowania sąsiadujących ze sobą zębów. Dzięki niej można uzupełnić nawet kilka ubytków jednocześnie, pod warunkiem, że znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Najczęściej stosowanym materiałem jest porcelana. jest to zabieg mniej inwazyjny niż implant, jednak wymaga dopasowania zdrowych zębów pod wymagania nakładanego mostu. Istnieje również ryzyko, że most będzie widoczny – oczywiście zależy to od wykonania i miejsca, w którym zostanie nałożony.
Licówka z kolei to cienkie uzupełnienie protetyczne mocowane na wargowej powierzchni zęba, aby poprawić kształt i kolor.
Wyróżniamy jeszcze uzupełnienia stałe, a wśród nich wkłady koronowo-korzeniowe wykorzystywane w przypadku zębów leczonych kanałowo, które dzielimy na: standardowe lub indywidualne. Inną odmianą stałego uzupełnienia są wkłady koronowe stosowane do odbudowy ubytków korony zęba.
Jak widać metod uzupełniania braków w uzębieniu jest dużo i warto wybrać tę optymalną do własnych potrzeb. Decydując się na jedną z nich należy pamiętać o możliwych konsekwencjach każdego wyboru, stopniu inwazyjności, ale jednocześnie metodzie, która prezentuje się bardziej estetycznie i zapewni nam długotrwały pożądany efekt.
IIM