Jak dbać o protezę zębową, żeby służyła jak najdłużej?

Nieodpowiednia pielęgnacja protezy może skutkować nie tylko szybszym jej zużyciem, ale również zainfekowaniem jamy ustnej przez grzyby i bakterie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieodpowiednia pielęgnacja protezy może skutkować nie tylko szybszym jej zużyciem, ale również zainfekowaniem jamy ustnej przez grzyby i bakterie. A to z kolei prowadzi do dalszych chorób. Jeśli więc nie chcesz zbyt szybko kupować nowej protezy i zależy ci na twoim zdrowiu, dowiedz się, jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

Podstawa- czyszczenie protezy

Z badania przeprowadzonego w 2017 r. przez pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że aż 75 % osób noszących protezy nie używa żadnych specjalnych przyborów do czyszczenia protez. Myje je tą samą pastą i szczoteczką, która jest przeznaczona do naturalnych zębów. A to błąd. Zwykła pasta do zębów może być zbyt ostra dla protezy z akrylu. Zawiera ona składniki ścierne, które nie nadają się do sztucznych zębów i powodują ich zarysowanie. W związku z tym proteza szybciej się zużywa, a jednocześnie narażona jest na zasiedlenie przez drobnoustroje.

Czym czyścić protezę?

Aby prawidłowo i delikatnie czyścić protezę, należy użyć pasty do czyszczenia protez zębowych. Oprócz składników myjących zawiera ona substancje antybakteryjne, które zapobiegają wnikaniu drobnoustrojów w protezę. Dzięki nim pasta do mycia protez zębowych skutecznie zapobiega rozwijaniu się infekcji w jamie ustnej. Ponadto jej delikatna konsystencja i brak środków ściernych powoduje, że pasta do protez przedłuża czas użytkowania sztucznych zębów. Oprócz pasty do czyszczenia protez zębowych bardzo ważna jest również specjalna, bo obustronna, szczoteczka. Pomaga ona w dokładnym wyczyszczeniu protezy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Jak często czyścić protezę?

Jeśli mamy do czynienia z protezą ruchomą, musimy czyścić ją po każdym posiłku. W tym celu wyjmujemy całą protezę, nakładamy na szczoteczkę pastę do mycia protez i szczotkujemy okrężnymi ruchami. W trakcie mycia pastą do czyszczenia protez zębowych, proteza powinna być trzymana nad umywalką lub miską. Na dnie umywalki powinien znajdować się ręcznik lub miękka ściereczka w celu zabezpieczenia protezy przed złamaniem w razie upadku. Po umyciu, protezę należy opłukać pod bieżącą wodą, a jamę ustną przepłukać mieszanką ziołową lub też specjalnym płynem z chlorohydryną.

W przypadku protez stałych, czyszczenie wygląda podobnie, jak czyszczenie naturalnego uzębienia (należy ją myć przynajmniej dwa razy dziennie). Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej technice mycia protezy, a mianowicie o szorowaniu jej szczoteczką ruchem wymiatającym. Oznacza to, że główka szczoteczki podczas czyszczenia zębów musi być ułożona w kierunku dna lub sklepienia przedsionka jamy ustnej pod kątem 45 stopni. Przy szczotkowaniu wędruje wtedy od dziąsła do korony zęba. Nie daje to 100 % pewności, że ząb jest dokładnie wyczyszczony, dlatego oprócz ruchów wymiatających warto wykonać kilka dodatkowych ruchów wymiatająco-obrotowych, przy których ręka wykonuje obrót w nadgarstku. Wtedy zęby o wiele czystsze. Protezę warto czyścić również irygatorem i nitką dentystyczną, gdyż okolice koron i mostów są podatne na osadzanie się na nich resztek pokarmowych.

Przechowywanie

Wbrew powszechnej opinii, proteza ruchoma nie powinna być przechowywana w szklance z wodą, bo to tylko naraża ją na rozwój grzybów i bakterii, które następnie przenoszą się do jamy ustnej. Najlepiej kłaść protezę w miejscu, w którym ma przewiew np. w specjalnym, suchym pojemniku z dziurkami.

Dezynfekcja

Ze względu na to, że na protezie bardzo łatwo gromadzą się bakterie, powinno się przynajmniej raz w tygodniu porządnie ją zdezynfekować. Do tego celu służą wszelkiego rodzaju roztwory o działaniu bakteriobójczym. Warto zwiększyć liczbę dezynfekcji w momencie, gdy przechodzi się infekcję jamy ustnej, gardła, zapalenie dziąseł lub też ma się opryszczkę. Odkażenie protezy polega na umieszczeniu jej w roztworze wodnym na noc. Roztwór ten może się składać z wody wymieszanej z wodą utlenioną 3 %.

Użytkowanie protezy

Każdą protezę powinno się wymieniać co 5 lat. A to z tego względu, że materiał, z którego jest wykonana, zarysowuje się, co z kolei sprzyja zagnieżdżaniu się na nim drobnoustrojów. Ponadto wraz z wiekiem zmienia się u człowieka układ żuchwy oraz stan śluzówki, która ulega ścieńczeniu. W związku z tym proteza może nie przylegać już tak ściśle do podniebienia, jak miało to miejsce na początku jej użytkowania. Zbyt luźna proteza nie spełnia już swoich funkcji, gdyż po pierwsze: pogarsza komfort gryzienia i żucia, a po drugie: ułatwia rozwój bakterii w zwiększonej, wilgotnej przestrzeni między śluzówką a protezą. Z tego też powodu, użytkownicy protez powinni co pół roku chodzić na kontrolę do stomatologa, aby sprawdzić, czy ich proteza przylega prawidłowo do podniebienia oraz czy przypadkiem nie dochodzi do jakiegoś grzybiczego zakażenia jamy ustnej (które nie zawsze daje bolące objawy).

Naprawianie protezy

Jeśli przypadkiem doszło do nadłamania protezy, w żadnym wypadku nie powinno się jej naprawiać domowymi sposobami. Przede wszystkim dlatego, że klejenie jej zwykłym klejem do tworzyw sztucznych może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Tego typu kleje zawierają cyjanoakrylaty, które są bardzo silną trucizną dla człowieka. Dlatego w razie uszkodzenia protezy, lepiej zrezygnować z samodzielnych napraw i oddać protezę w fachowe ręce protetyka.

Źródła:

  • A. Dutkowska, I. Brukwicka, Z. Kopański, J. Rowiński, J. Strychar, Higiena jamy ustnej u osób w wieku senioralnym, „Journal of Clinical Healthcare”, nr 2/2017, s. 38, 43, 44
  • A. Bielecki, Higiena protez zębowych, „Gazeta Kuracjusza”, nr 1/2013, s. 48
  • M. Hajduga, T. Zdziech, Czy częste mycie skraca życie protez dentystycznych?, „Aktualne problemy Biomechaniki”, nr 3/2009, s. 47-52
Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Piękna uśmiechająca się kobieta na szarym tle

Jakie są różnice pomiędzy implantem, a protezą zębową?

W czasach kiedy piękny, zdrowy uśmiech stanowi naszą wizytówkę, pacjenci poszukują jak najskuteczniejszych metod utrzymania …