zbliżenie na kobiecą nogę z żylakami
Pod wpływem nieprawidłowego stylu życia – siedzącego, mało aktywnego – dochodzi do utrudnionego przepływu w żyłach. Krew zbiera się w dolnych partiach naczyń, powodując ich rozpychanie się i deformacje. Pojawiają się nieestetyczne żylaki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak radzić sobie z żylakami nóg?

Żyły to naczynia, które zbierają z ciała krew pozbawioną tlenu i substancji odżywczych, odprowadzając ją do serca, skąd trafia do płuc, by znów wzbogacić się w tlen. W porównaniu do tętnic naczynia te mają cienkie, łatwo odkształcające się ściany. W związku z tym trudno im prowadzić krew wbrew zasadom fizyki, czyli z dolnych partii nóg w górę do serca.

Zastawki i mięśnie – pomocne w transporcie krwi

W pracy żył pomagają struktury nazywane zastawkami. Są to elementy, które można porównać do  jednokierunkowych drzwi, które umożliwiają przepływ krwi tylko w jedną stronę. Drugim czynnikiem, który pomaga w „przepychaniu” krwi ku górze, są mięśnie. Ich skurcze naciskają na ściany żył, powodując zwiększone ciśnienie, przez co ułatwiają ich prawidłową pracę – działają na zasadzie pompy mięśniowej [1].

Skąd biorą się żylaki?

Pod wpływem nieprawidłowego stylu życia – siedzącego, mało aktywnego – dochodzi do utrudnionego przepływu w żyłach. Krew zbiera się w dolnych partiach naczyń, powodując ich rozpychanie się i deformacje. Pojawiają się nieestetyczne żylaki, uczucie ciężkości, obrzęknięte nogi, a niekiedy nawet ból. Skumulowana krew w żyłach dodatkowo uszkadza zastawki, w związku z czym problem żylaków z czasem pogłębia się [1,2].

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim kluczowa jest zmiana stylu życia. Regularne przerwy w pracy, odpoczynek z uniesionymi nogami, gimnastyka mobilizująca mięśnie łydki. Nie muszą być to zaawansowane i trudne ćwiczenia. W Internecie znajduje się mnóstwo filmików instruktażowych, które prezentują ćwiczenia na każdym poziomie. Mogą to być nawet pozycje leżące z uniesionymi nogami. Wieczorem sprawdzi się także zimny prysznic. Warto także przeanalizować swój ubiór i zrezygnować z butów na wysokim obcasie oraz obciskających spodni.

Dodatkowy efekt może zapewnić stosowanie żelu z heparyną, takiego jak Lioton 1000. Heparyna jest naturalną substancją, która poprawia mikrokrążenie i zmniejsza obrzęki. Ponadto niweluje uczucie ciężkości nóg i przyspiesza wchłanianie się krwiaków. Wodno-alkoholowa formuła jest natomiast odpowiedzialna za szybkie wchłanianie i przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi. Żel można stosować  kilka razy dziennie, a dzięki swojej formule nie pozostawia tłustych plam i nie brudzi ubrań ani rąk [1,3].

Jakie są konsekwencje zaniedbanych żylaków?

  1. Powiększające się żylaki często pękają pod wpływem niewielkiego urazu (uderzenie o krzesło lub brzeg łóżka), wywołując brzydki efekt kosmetyczny na skórze w postaci krwiaka.
  2. Z czasem dolegliwości takie jak: ciężkość nóg, obrzęki, opuchlizna na nogach czy uczucie mrowienia, nasilają się, pogarszając jakość naszego życia.
  3. Jeżeli pojawią się nagłe dolegliwości związane z ociepleniem kończyny, zaczerwienieniem i bólem, należy podejrzewać zakrzepowe zapalenie żył. Stan ten wymaga pilnej konsultacji z lekarzem [1,2].

Bibliografia:

[1] – Janczak D., Żylaki, Chirurgia po Dyplomie, 2017 (02)

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki

[3] – Interna Szczeklika 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

honorowy dawca krwi

Chcesz zostać dawcą krwi? Pamiętaj o tych wymogach!

Krew jest lekiem ratującym życie, którego nie można wyprodukować w sztucznych warunkach. Oddanie krwi jest …