Bóle mięśni i stawów do dosyć powszechnie występujące dolegliwości. Szczególnie znane są u osób prowadzących aktywny tryb życia – sportowców wyczynowych ale również amatorów. Bóle kostne i stawowe to również częsta dolegliwość wśród seniorów, gdzie może być jedynie objawem innych chorób. Jak skutecznie zwalczać ból mięśni i stawów, jakie maści przeciwbólowe sprawdzą się na tego rodzaju bóle?
Bóle mięśniowe u sportowców i osób aktywnych fizycznie
Naciągnięcia oraz zwichnięcia to dolegliwości szczególnie znane osobom uprawiającym sport. W ich wyniku pojawiają się bolesne obrzęki, skurcze mięśni, a także trudności w poruszaniu się. W zależności od rodzaju uprawianego sportu urazu układu kostno-stawowego i mięśniowego mogą pojawić się w różnych miejscach. Często spotykane są m.in. urazy kolan, ścięgna Achillesa, a także urazy barków. Przyczynami urazów wśród sportowców są np. niewłaściwie wykonywane ćwiczenia, brak rozgrzewki przed rozpoczęciem uprawiania sportu czy też nieodpowiednio dopasowane ubranie lub buty sportowe.
Bóle mięśniowe u seniorów
Seniorzy to kolejna grupa szczególnie narażona na bóle mięśni i stawów. W ich przypadku bóle mogą być spowodowane takimi czynnikami jak wady postawy nabyte w ciągu całego życia, wykonywaną pracą, a także postępującym wraz z wiekiem zmniejszeniem elastyczności tkanek, osłabiają się mięśnie. Dodatkowo często bóle stawów u seniorów są spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, gdzie dodatkowo mogą pojawiać się obrzęki, opuchlizna w ich obrębie. Niekiedy ból może być tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jeśli pojawia się w stawie np. kolanowym, może powodować wręcz trudności z samodzielnym poruszaniem się.
Skuteczne maści na bóle mięśni i stawów, jakie wybrać?
Preparaty do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym to najczęściej wybierane środki w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów. Maść przeciwzapalna i przeciwbólowa jest najczęściej wybierana jako pierwsza, zanim zdecydujemy się sięgnąć. Jest to zdecydowanie rozsądne rozwiązanie, ponieważ stosując leki o działaniu miejscowym minimalizujemy ich ewentualne działania uboczne, które znacznie częściej pojawiają się po przyjęciu tabletek czy też kapsułek doustnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które przyjmują znaczną ilość leków, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem interakcji międzylekowych a także wystąpieniem działań niepożądanych. Jaka więc jest najlepsza maść przeciwbólowa i przeciwzapalna? Wśród popularnych preparatów dostępnych w aptekach dostępne są maści i żele przeciwbólowe z różnymi substancjami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Do popularnych należą min. żele z diklofenenakiem, naproksenem, ibuprofenem czy też etofenamatem. Odpowiedź który z wymienionych leków będzie najlepszy nie jest jednoznaczna i jest kwestią indywidualną w zależności od konkretnego przypadku.
Co jeszcze można zastosować na bóle mięśni i stawów?
Niekiedy może okazać się, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do stosowania zewnętrznego nie znoszą całkowicie bólu. Wtedy pomocne mogą okazać się tabletki, kapsułki lub saszetki do rozpuszczania z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dostępne są również plastry zawierające wspomniane wyżej leki, które sprawdzą się w przypadku bólu o dużym natężenie w szczególności o charakterze przewlekłym. Plastry przeciwbólowe mają jednak pewne ograniczenia w stosowaniu. Muszą dobrze przylegać do skóry, więc będą dobrym rozwiązaniem m.in. na bóle pleców.
W przypadku urazów szczególnie tych związanych z uprawianym sportem, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże zdiagnozować źródło i przyczynę bólu, a także zaleci skuteczne ćwiczenia i rehabilitację. Nigdy nie należy przeciążać bolących stawów i mięśni, myśląc, że ich rozruszanie pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Materiał partnera