Regularne badanie naszego ciała pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób. Ułatwia to wdrożenie skutecznego leczenia i umożliwia szybki powrót do zdrowia. Nie inaczej jest z męskim układem moczowo-płciowym, w którym wraz z wiekiem mogą rozwijać się różne choroby. Diagnostyką i leczeniem schorzeń tego układu zajmuje się lekarz urolog. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na badanie męskich narządów płciowych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jak wygląda wizyta u urologa
Wizyta u urologa składa się z kilku etapów, z których najważniejszymi są wywiad i badanie fizykalne. W czasie rozmowy lekarz pyta o przyczyny, z powodu których zgłosił się pacjent (jakie są odczuwane przez niego objawy, od kiedy się pojawiły, co im towarzyszy), jakie leki przyjmuje na stałe, jakie ma rozpoznane choroby przewlekłe i przebyte operacje. W dalszej kolejności specjalista wykonuje badanie. Ogląda i dotyka okolice, których dotyczą problemy. Często wykonywanym w chorobach urologicznych jest badanie per rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytu. Służy ocenie kształtu, struktury i rozmiarów prostaty. Jest stosunkowo prostym i szybkim badaniem, które często stanowi wstępny etap diagnostyki schorzeń tego narządu. Wykonuje się je u pacjenta, który leży na lewym boku lub jest ustawiony w pozycji łokciowo-kolanowej. Innym często wykonywanym badaniem jest USG, które może dotyczyć jamy brzusznej lub być wykonywane przezodbytniczo. Pozwala ono na ocenę wyglądu nerek, pęcherza moczowego i męskich zewnętrznych narządów płciowych (m.in. jąder). Wykonywane przez odbyt umożliwia szczegółową obserwację prostaty i innych narządów układu moczowo-płciowego.
Czasem lekarz urolog zleca także badania laboratoryjne moczu i krwi. Badanie ogólne moczu jest przydatne zwłaszcza w diagnostyce infekcji dróg moczowych czy kamicy nerkowej. Z badań krwi duże znaczenie ma analiza poziomu PSA – swoistego antygenu sterczowego. Jego poziom rośnie w niektórych schorzeniach prostaty, m.in. w łagodnym przeroście tego narządu[1].
Kiedy najlepiej udać się na pierwszą wizytę u urologa?
Do lekarza urologa powinny udać się osoby, u których występują objawy w obrębie układu moczowego, a w przypadku mężczyzn także z układu płciowego. Dotyczy to np. problemów z oddawaniem moczu, występowania kamicy moczowej, bólu podczas wytrysku czy obecności krwi/ropy w moczu/spermie. Jeżeli nie stwierdza się niepokojących objawów, to wówczas na pierwszą wizytę najlepiej udać się, będąc w wieku około 40-45 lat. To wówczas bowiem zaczynają pojawiać się pierwsze problemy z prostatą, a to właśnie urolog zajmuje się prostaty leczeniem. Odpowiednio wczesne wykrycie schorzenia, pozwala na szybkie wdrożenie leczenia, co poprawia funkcjonowanie i niekiedy umożliwia całkowite wyzdrowienie[2].
Rekomendacje:
McDonough R., C., 3rd, Ryan S., T., Diagnosis and Management of Lower Urinary Tract Dysfunction. Surg Clin North Am. 2016; 96(3).
Goel R., H., Unnikrishnan R., Remer E., M., Acute Urinary Tract Disorders. Radiol Clin North Am. 2015; 53(6).
[1] R. C. 3rd McDonough, S. T. Ryan, Diagnosis and Management of Lower Urinary Tract Dysfunction. Surg Clin North Am. 2016; 96(3), s. 441-52.
[2] R. H. Goel, R. Unnikrishnan, E. M. Remer, Acute Urinary Tract Disorders. Radiol Clin North Am. 2015; 53(6), s. 1273-92.
Materiał partnera