Zima to okres szczególnie uwielbiany przez miłośników białego szaleństwa na stoku. Ośnieżony krajobraz i górskie widoki skłaniają do wyjazdów w gronie rodziny i przyjaciół, aby się zrelaksować i zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Jednak aby zimowy wypoczynek zaliczyć do udanych, należy mieć świadomość, jakie ryzyko niosą ze sobą sporty zimowe. Urazy, stłuczenia, skręcenia czy nawet złamania to powszechne dolegliwości na stoku, które należy w porę rozpoznać i wdrożyć odpowiednie postępowanie, które zapewni nam bezpieczeństwo.
Urazy stawu kolanowego
To jedne z najpopularniejszych dolegliwości wśród narciarzy, które wynikają z tego, że kolana są elementami najbardziej obciążanymi podczas jazdy. Zwykle dochodzi do urazów w obrębie więzadeł krzyżowych otaczających kolano. Najczęściej dotyczy to więzadła krzyżowego przedniego (ACL), które może zostać naciągnięte lub zerwane. Poza tym często spotyka się skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia stawów kolanowych. Uraz kolana może objawiać się w postaci silnego bólu, narastającego obrzęku i trudności w wyprostowaniu nogi w stawie. Jeśli do urazu dojdzie na stoku, należy wezwać służby ratunkowe oraz unieruchomić nogę. Natomiast jeżeli dyskomfort pojawi się później i może być związany z przeciążeniem stawu, można użyć specjalnych kremów przeciwbólowych i rozgrzewających, takich jak np. DIP HOT, prezentowany na stronie https://diprilif.pl/krem-rozgrzewajacy-na-bol-dip-hot/, oraz wstrzymać się na kilka dni od aktywności.
Urazy kończyny górnej
W przypadku snowboardzistów bardzo często spotyka się urazy nadgarstka, ponieważ podczas upadku odruchowo podpieramy się na rękach. Trzeba wiedzieć, że przy dużej sile zjazdu upadek na stawy nadgarstkowe może wiązać się ze złamaniami w obrębie tych drobnych struktur. Poza tym może dojść do uszkodzenia torebki stawowej lub więzadeł otaczających staw. Bardzo częste są również złamania w obrębie kości ramiennej, zwłaszcza u małych dzieci, co może mieć miejsce podczas zderzenia na stoku lub upadku. Poza tym zdarzają się podwichnięcia, a nawet zwichnięcia w stawie ramiennym, które wynikają z upadku na wyprostowaną kończynę górną. Dodatkowo popularne jest uszkodzenie struktur obojczyka oraz panewki stawu ramiennego. Kontuzje mogą objawiać się bólem, utratą ruchomości stawu, drętwieniem palców ręki, obrzękiem i dyskomfortem podczas wykonywania ruchów.
Urazy głowy
Są to jedne z najbardziej niebezpiecznych urazów, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu lub zdrowiu. Chcąc się przed tym zabezpieczyć, wybierzmy sprawdzony kask ochronny, od renomowanego producenta i z niezbędnymi atestami. Jazda na stoku zawsze powinna być ostrożna i uwzględniająca bezpieczeństwo swoje i innych, ponieważ w przypadku zderzenia z dużą prędkością to właśnie głowa i szyja są najbardziej narażone na uraz. Wyróżnia się tutaj:
- wstrząśnienie mózgu,
- stłuczenie mózgu,
- złamania czaszki,
- bardzo niebezpieczne krwiaki (podtwardówkowe i nadtwardówkowe).
Dlatego, jeżeli podczas wypadku doszło do nawet chwilowej utraty przytomności, nie można tego bagatelizować, a od razu wezwać pomoc, ponieważ z pozoru niegroźne urazy mogą skutkować uszkodzeniem mózgu i naczyń mózgowych, które są śmiertelnie niebezpieczne w skutkach.
Materiał partnera zewnętrznego