Kobieta z alergią
Katar, zwany inaczej nieżytem nosa, jest najpowszechniejszym objawem alergii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Leki na alergie bez recepty – co masz do wyboru?

Alergia wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami – najpowszechniejsze z nich to zmiany skórne, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu oraz nieżyt nosa. Jeśli nie potrzebujesz pomocy medycznej, zastosuj odpowiednie leki na alergię, które kupisz w aptece bez recepty. Co i kiedy warto stosować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Leki przeciwhistaminowe do kupienia bez recepty

Wśród leków przeciwhistaminowych na alergię wyróżniamy: cetyryzynę, loratadynę, desloratadynę, feksofenadynę i lewocetyryzynę. Warto wiedzieć, że pierwszy z nich to preparat starszej generacji – jego zażywanie może powodować niepożądane skutki. Chodzi o ból głowy, ogólne przemęczenie oraz senność, a w niektórych przypadkach nudności.

Tabletki na alergię

Cetyryzyna występuje między innymi w tabletkach na alergię – lek przyjmuje się najczęściej raz dziennie. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu.

Tabletki na alergię z desloratadyną rozpuszczają się w ustach, a więc można je łatwo podać dzieciom. Natomiast preparaty z feksofenadyną, które dostaniesz bez recepty, zawierają maksymalnie 120 mg substancji leczniczej.

Kremy oraz maści

Objawy alergii takie jak zmiany skórne czy wysypka możesz złagodzić za pomocą kremów i maści. Zawartą w nich substancją leczniczą jest hydrokortyzon – działa przeciwzapalnie oraz niweluje uporczywe uczucie swędzenia. Pamiętaj jednak, aby nie stosować produktów z hydrokortyzonem zbyt często. Przed ich aplikacją warto przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu lub skonsultować się z lekarzem.

Krople na alergię – do nosa i do oczu

Katar, zwany inaczej nieżytem nosa, jest najpowszechniejszym objawem alergii. Aby z nim walczyć, zastosuj krople bez recepty. Te preparaty zawierają w swoim składzie: dimetinden, ektoinę, ksylometazolinę i oksymetazolinę. Dwie ostatnie substancje wpływają na obkurczenie błony śluzowej nosa. Ponadto, możesz zastosować również takie preparaty jak roztwór wody morskiej oraz irygator przeznaczony do płukania zatok.

Jeśli Twoje oczy łzawią, swędzą i są zaczerwienione, użyj kropli. Tego typu medykamenty zawierają tetryzolinę, która zwalcza powyższe objawy. Natomiast preparaty z ektoiną warto stosować podczas zapalenia spojówek oraz w ramach profilaktyki.

Podsumowanie

Męczące objawy alergii można zniwelować za pomocą odpowiedniego leku bez recepty. Podstawowe informacje przedstawione powyżej ułatwią Ci wybór właściwego produktu. Skorzystaj z tej wiedzy – pozbądź się uciążliwych dolegliwości szybko i sprawnie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta leżąca na trawie

Prognoza dla alergika, czyli co pyli w czerwcu?

Wiosna i lato to najcięższe okresy dla alergików, zwłaszcza osób, cierpiących na alergię na pyłki …