Mydło kastylijskie
Mydło kastylijskie to ekologiczna alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków i detergentów | fot.: Fotolia

Mydło kastylijskie – super produkt dla zdrowia, urody i domu

Mydło kastylijskie to kolejny super produkt na liście każdej ekologicznej pani domu (i pana domu też). Ograniczony do minimum skład czyni z niego bezpieczny i przyjazny produkt o wyjątkowo skutecznym działaniu. Ręcznie wytwarzane mydło kastylijskie z powodzeniem zastąpi nie tylko kilka kosmetyków, ale i drażniące detergenty.

Produkcja mydła kastylijskiego, jak sama nazwa wskazuje, została upowszechniona w Kastylii. Już kilka wieków temu w hiszpańskiej prowincji wytwarzano produkt na bazie tamtejszej oliwy z oliwek. To swoiste novum, bo do tej pory mydła były oparte przede wszystkim na tłuszczu zwierzęcym. Dziś mianem mydła kastylijskiego określa się każde, które powstało przy użyciu olejów roślinnych: z oliwy, ale i oleju słonecznikowego, palmowego albo oleju z pestek winogron. Oczywiście oryginalne mydło kastylijskie zawiera oliwę z oliwek i to w stężeniu przynajmniej 70%. Pozostałe składniki to wodorotlenek sodu i woda oraz elementy zapachowe: skórka z pomarańczy, suszone kwiaty, etc. Takie mydło można przygotować samodzielnie (w sieci znajdziemy wiele stron z instrukcją przygotowania krok po kroku) albo kupić od sprawdzonego producenta.

Niemal bliźniaczym produktem dla mydła kastylijskiego jest mydło marsylskie – tradycyjnie zawiera około 70% oliwy z oliwek i dodatek oleju palmowego. Mydła różnią się miejscem wytwarzania – marsylskie powstaje w prowansalskich manufakturach Francji, i detalami w składzie. Generalną zasadą jest tu brak tłuszczu zwierzęcego i wysoka zawartość oliwy.

Mydło kastylijskie dla urody

Delikatne, nieuczulające i pięknie pachnące mydło kastylijskie to przede wszystkim doskonały środek myjący. Nie pieni się, ale za to czyści skórę nie wysuszając naskórka. Dzięki zawartości naturalnych kwasów tłuszczowych zadziała odżywiająco i wygładzająco na drobne zmarszczki. Z powodzeniem zastąpi także szampon do włosów. Jeśli udajemy się na wyjazd i chcemy do maksimum ograniczyć zabierane kosmetyki, mydło kastylijskie będzie idealne jako łagodzący preparat do golenia, a nawet pasta do zębów. Możemy myć nim dzieci, nawet te bardzo małe i z problemami skórnymi.

Mydło kastylijskie – sprzymierzeniec w walce z problemami skórnymi

Mydło kastylijskie słynie nie tylko z właściwości kojących i odżywczych. Kosmetyk wyróżnia się także cechami bakteriobójczymi. Połączenie tych dwóch zalet pozwala na skuteczną walkę z trądzikiem i łagodzenie bardziej skomplikowanych problemów związanych z egzemą i łuszczeniem się skóry. W przypadku atopowego zapalenia skóry także warto wypróbować działanie mydła kastylijskiego.

Kosmetyk przyda się także do oczyszczania i odkażania ran, otarć i zadrapań. Jeśli płuczemy zatkany nos, do wody dodajmy także odrobinę mydła, co powinno pomóc w złagodzeniu dolegliwości.

Łagodny pomocnik w domowych porządkach

Mydło kastylijskie świetnie nadaje się do prania delikatnych tkanin, także ubranek dziecięcych. Ze względu na działanie antybakteryjne i myjące, jest też używane do mycia sztućców oraz talerzy. Tradycyjnie używano go także do mycia podłóg. Nawet dziś na sklepowych półkach znajdziemy środki, które wyróżniają się użyciem mydła marsylskiego w składzie. Nieprzypadkowo, w wielu europejskich domach nadal używa się do tego celu wyłącznie wody i mydła, bez dodatkowej drażniącej chemii. W krajach, w których mydła kastylijskie czy marsylskie są łatwo dostępne i tanie, używa się ich nawet do mycia toalet. My polecamy do tego celu ocet z sodą oczyszczoną.

Poniżej zestawienie najpopularniejszych zastosowań mydła kastylijskiego:

 

Mysło kastylijskie to jeden z najlepszych środków czyszczących
Mydło kastylijskie to jeden z najlepszych środków czyszczących | fot.: kreatywna.pl

Sprawdź także

poranna rutyna twarz

Poranna rutyna kosmetyczna – klucz do pięknej skóry przez cały dzień

Poranna rutyna jest fundamentalnym elementem pielęgnacji skóry, mającym na celu jej przygotowanie do wyzwań każdego …