leczenie wypadniętego dysku
Przepuklina kręgosłupa - ta przepuklina znana jest bardziej pod nazwą "wypadnięcie dysku" | fot.: stock.adobe.com

Na czym polegają problemy z przepukliną?

Przepuklina jest stanem, który polega na przemieszczaniu się narządów lub ich fragmentów poza jamę, w której powinny się one znajdować. Może się rozwijać powoli i początkowo nie dawać żadnych objawów. Przyczyną tego może być wada anatomiczna lub uraz. Przepuklina nabyta powstaje z czasem, a wywołać ją może zwiększone ciśnienie w obrębie jam, spowodowane np. nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jest niebezpieczna dla życia, dlatego lepiej jej zapobiegać. Skąd się ona bierze i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Najczęstsze rodzaje przepuklin

  • Pachwinowa – częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i ma charakter nabyty. W przypadku tego rodzaju schorzenia wyróżnia się przepuklinę prostą oraz skośną. Główny i charakterystyczny objaw to wyczuwalne uwypuklenie powłok brzusznych, które powiększają się podczas kaszlu i wysiłku. Czasami może pojawić się ból w tej okolicy, który będzie promieniować aż do jądra. Może być bolesna, ale może też nie powodować żadnego bólu. Objawia się opuchlizną oraz uczuciem ciężkości w okolicy krocza. Mogą również wystąpić nudności i wymioty. Poważny problem może stanowić uwięźnięcie przepukliny, które prowadzi do niedrożności przewodu pokarmowego lub niedokrwienia ściany jelita. W takim przypadku konieczna jest operacja. Nieleczona z czasem się powiększy i pogorszy jakość życia. Może też prowadzić do kalectwa.
  • Udowa – ten rodzaj przepukliny najczęściej występuje u kobiet. Największe ryzyko dotyczy tych, które rodziły, ponieważ może dojść do rozszerzenia się kanału rodnego podczas porodu. Większe ryzyko może być także związane z osłabieniem mięśni u płci żeńskiej po sześćdziesiątym roku życia. W przypadku tej udowej narządy z jamy brzusznej mogą przesunąć się przez kanał udowy do pachwiny. Można odczuwać ciągły dyskomfort w tych okolicach. Warto udać się do lekarza, gdyż przepuklina może ulec uwięźnięciu, a to może prowadzić do śmierci.
  • Kręgosłupa – ta przepuklina znana jest bardziej pod nazwą „wypadnięcie dysku”. Powstaje we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Dochodzi do niej wtedy, gdy międzykręgowy krążek wysuwa się ze swojego naturalnego położenia. Zaczyna wtedy naciskać na nerwy powodując ból i utrudnienia w poruszaniu się.

Objawy przepukliny

Zawsze występuje ten sam charakterystyczny objaw nie zależnie od miejsca. Jest nim mały i miękki guzek, który pojawia się w miejscu powstania przepukliny. Początkowo można go wcisnąć z powrotem do jamy brzusznej, jednak z czasem staje się to niemożliwe. Kolejny objaw to ból. Można odczuwać wtedy ciągnięcie oraz pieczenie w czasie ucisku guza. Podobne odczucia pojawiają się w trakcie przesuwania się zawartości przepukliny. Ból po pewnym czasie zaczyna promieniować dalej.

Leczenie przepukliny

Wszystko zależy od jej lokalizacji. Przepuklina nie zagoi się samoistnie. Klasyczną metodą jej leczenia jest operacja, która wymaga odsłonięcia miejsca, w którym ona powstała. Warto jednak pamiętać, że po operacji przepuklina może pojawić się ponownie, dlatego istotna jest profilaktyka. By zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, trzeba utrzymywać właściwą wagę oraz unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Niekorzystnie może także wpływać palenie papierosów. Laparoskopowy zabieg polega natomiast na dotarciu do worka od strony otrzewnej.

Powszechne przekonania głoszą, że powstawanie przepuklin jest przyczyną dźwigania zbyt dużych ciężarów. Nadmierny wysiłek oraz osłabione mięśnie brzucha mogą stanowić ryzykowne połączenie. Nie jest to jednak bezpośrednią przyczyną ich powstawania. Warto jednak z umiarem dbać o kondycję oraz ruch, szczególnie w przypadku kręgosłupa.

PBA