Leczenie nadciśnienia domowymi sposobami
Zdiagnozowanie nadciśnienia nie jest jednak wyrokiem – istnieje szereg metod terapeutycznych, spośród których na szczególną uwagę zasługują domowe metody walki z nadciśnieniem | fot.: Fotolia

Nadciśnienie tętnicze – jak obniżyć je domowymi sposobami?

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca – często nie dając żadnych objawów, prowadzi do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu wielu narządów, czego ostateczną konsekwencją może być śmierć. Zdiagnozowanie nadciśnienia nie jest jednak wyrokiem – istnieje szereg metod terapeutycznych, spośród których na szczególną uwagę zasługują domowe metody walki z nadciśnieniem. Znajdują one zastosowanie w przypadku nadciśnienia zaklasyfikowanego jako nadciśnienie 1 lub 2 stopnia, a zatem do wartości ciśnienia skurczowego do 180 i rozkurczowego do 110 mmHg. Niekiedy domowe sposoby walki z nadciśnieniem pozwalają ograniczyć stosowanie leków na nadciśnienie, a nawet całkowicie zrezygnować z farmakoterapii. Oto najskuteczniejsze z nich.

Dieta obniżająca podwyższone ciśnienie krwi

Podstawą unormowania podwyższonego ciśnienia krwi jest odpowiednia dieta. Jej najważniejsze założenia to:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, sprzyjających podwyższonemu stężeniu cholesterolu we krwi i powstawaniu blaszki miażdżycowej; warto zastąpić je zdrowymi tłuszczami roślinnymi o optymalnych proporcjach kwasów omega 3 i omega 6; najlepsze źródła tłuszczu to oleje roślinne, awokado i orzechy
  • redukcja spożycia soli do 4 – 5 g dziennie (jedna łyżeczka); spożycie soli to nie tylko własnoręczne dosypywanie jej do potraw – należy zwrócić szczególną uwagę na sól ukrytą w gotowej, przetworzonej żywności (wędliny, konserwy, zupy w proszku)
  • dostarczenie jak największej ilości antyoksydantów – związków neutralizujących szkodliwy wpływ wolnych rodników, uelastyczniających ściany naczyń krwionośnych i zapobiegających ich skurczowi, a także hamujących powstawanie zakrzepów; ich najważniejszą właściwością jest jednak naśladowanie działania leków obniżających ciśnienie krwi – inhibitorów ACE, poprzez hamowanie aktywności konwertazy angiotensyny; najbogatsze źródła antyoksydantów to warzywa i owoce (szczególnie jagody i borówki), orzechy, oliwa z oliwek, zielona herbata (zwłaszcza matcha), kakao, dzika róża, aronia, czosnek, kasza gryczana, tłuste ryby
  • odpowiednia podaż potasu, magnezu i wapnia; aby mieć pewność, że dostarczane są odpowiednie ilości tych minerałów, można wspomóc się suplementacją
  • picie ziół hipotensyjnych: głogu, hibiskusa, dziurawca, lipy czy chmielu; zioła te działają relaksująco i moczopędnie, a efekt nasilonej diurezy, czyli skutecznej pracy nerek, nasila picie ok. 1, 5 litra wody niegazowanej (niskosodowej) dziennie.

Co jeszcze można zrobić?

Inne niezwykle skuteczne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi to normalizacja masy ciała, rezygnacja ze spożywania alkoholu i palenia papierosów czy regularna aktywność fizyczna. Doskonałe efekty gwarantuje umiarkowany ruch, np. spacer przez 30 minut dziennie, kilka razy w tygodniu. Bardzo istotny jest także regularny tryb życia i redukcja stresu. Wymienione zalecenie skutecznie pomagają obniżyć nadciśnienie, jednocześnie stanowiąc skuteczną prewencję innych chorób: cukrzycy, miażdżycy, zawału serca, udaru czy nowotworów Warto zatem na stałe wprowadzić w życie tych kilka zdrowych nawyków.

Nadciśnienie to jeden z największych zabójców współczesnych czasów, stanowiąc ponury symbol stresującego i siedzącego  trybu życia oraz stale powielanych błędów żywieniowych. Warto podjąć skuteczną z nim walkę, a jeszcze lepiej – zapobiegać jego rozwojowi. Przedstawione powyżej rady to uznana profilaktyka, ale i terapia nadciśnienia. Warto jak najszybciej wdrożyć je w życie i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.

JMA

Sprawdź także

serowo bekonowa keto bomba

Dieta ketogeniczna – co może jeść ketogenik?

Poszukiwanie idealnej diety zakończone? Czy to właśnie dieta ketogeniczna jest odpowiedzią na oczekiwania milionów ludzi …