Ponad 350 tysięcy – u tylu osób w naszym kraju w ciągu ostatnich pięciu lat usłyszało diagnozę: to jest nowotwór. Jakie typy raka najczęściej diagnozowano i które z objawów powinny nas zaniepokoić?
Nowotwory, które najczęściej atakują Polaków
Na niechlubnej liście najpopularniejszych w Polsce nowotworów wpisuje się od lat rak płuc. Statystycznie częściej diagnozuje się go u mężczyzn i stanowi 1/6 wszystkich zgonów w Polsce, których przyczyną jest choroba nowotworowa. Do najczęściej wymienianych objawów tego rodzaju raka należą: stale nawracające stany zapale dróg oddechowych i płuc, które nie poddają się leczeniu, a także uporczywy kaszel. Aby rozpoznać tego rodzaju nowotwór należy wykonać badanie radiologiczne klatki piersiowej, wespół z cytologicznym badaniem plwociny.
Rak piersi zaliczany jest kolejnych najpopularniejszych nowotworów – drugi pod względem rozpoznawalności w Polsce. Aby go zdiagnozować, należy wykonać mammografię i usg piersi. Ostatecznie wynik rozstrzyga biopsja guzka. Najczęściej na tego typu nowotwór chorują kobiety.
Rak jelita grubego pojawia się z podobną częstotliwością zarówno u kobiet, jak również u mężczyzn. Niestety nie daje dużych szans na życie powyżej 5 lat, kiedy wykryje się go w późnym stadium. Jeśli wcześniej, 5 lat przeżywa 90 proc. chorych. Pomocne w jego wykryciu jest wykonanie testu na obecność utajonej krwi w stolcu oraz kolonoskopia.
Medyczna marihuana, a rak
Medyczna marihuana a rak – jakie zależności powstają między nimi i czy rzeczywiście można powiedzieć, że konopia ma wpływ na leczenie choroby nowotworowej? Metoda ma wielu przeciwników, którzy uważają, że absolutnie nie, ale z roku na rok przybywa dowodów na to, że jednak nie można jednoznacznie powiedzieć, iż nie daje ona szans na powrót do zdrowia.
Jak pokazują badania, konopie są w stanie zapobiegać wymiotom i nudnościom – które te po chemioterapii występują najczęściej. Co istotne, coraz większe zainteresowanie powstaje wokół podawania w takich przypadkach konopi także dzieciom. Skuteczności konopi należy też doszukiwać się w bólach fizycznych, które towarzyszą chorobom nowotworowym. Z reguły spowodowane są zarówno samym nowotworem, jak i diagnostyką i leczeniem, a także tak zwanymi bólami przebijającymi.
Materiał partnera zewnętrznego