uśmiechnięta dziewczyna z długimi blond włosami
Podstawą w zapobieganiu podrażnień jest – jak łatwo się domyślić – prawidłowa higiena jamy ustnej | fot.: pixabay.com

Najczęstsze przyczyny podrażnienia jamy ustnej

Podrażnienia jamy ustnej należą do wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości, powodujących znaczny dyskomfort. Bardzo często są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi lub są współtowarzyszącym objawem innych chorób. Zdarza się jednak, że do podrażnień dochodzi również na skutek zabiegów stomatologicznych czy noszenia aparatu ortodontycznego. Czy można samodzielnie poradzić sobie z nadżerkami w jamie ustnej?

Przyczyny podrażnień jamy ustnej: zmiany w jamie ustnej mogą być wynikiem oddziaływania wielu czynników

Jeśli chodzi o schorzenia jamy ustnej, można wyróżnić zarówno stany zapalne, afty jak i podrażnienia (w tym przypadku może dochodzić również do pojawiania się niewielkich ran i nadżerek). Najczęściej dochodzi właśnie do podrażnień – mogą być efektem zabiegu, konkretnej choroby lub być skutkiem ubocznym noszenia aparatu ortodontycznego. Do ewentualnych urazów może dojść niestety dość łatwo, ponieważ błona śluzowa wyściełająca wnętrze jamy ustnej jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Dotyczy to zwłaszcza śluzówki policzków i dna jamy ustnej – to dwa obszary, które na ewentualne podrażnienia są narażone najbardziej.

Co szczególnie naraża błonę śluzową na podrażnienia i uszkodzenia?

Podrażnienie śluzówki powoduje dyskomfort, a nierzadko także i ból. Błona śluzowa wewnątrz jamy ustnej jest zaczerwieniona, w wyniku otarć mogą pojawić się również rany i nadżerki. W ekstremalnych przypadkach (np. na skutek urazu mechanicznego) może dojść nawet do krwawienia i wystąpienia obrzęku.

Przewlekłe urazy powodują z kolei zmiany zwyrodnieniowe, dlatego warto kontrolować stan swojej jamy ustnej, zwłaszcza jeśli jest bardziej narażona na ewentualne podrażnienia. Uważać powinny zwłaszcza osoby noszące protezę czy aparat ortodontyczny. W trudnej sytuacji jest zwłaszcza ta druga grupa, ponieważ zamki aparatu ortodontycznego mają stały kontakt ze śluzówką. To z kolei ją osłabia, a w efekcie – naraża na uszkodzenia. Tym samym pierwsze dni noszenia aparatu mogą być szczególnie trudne.

Na wystąpienie podrażnień błony śluzowej narażone są również osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej. Może się to skończyć wystąpieniem stanu zapalnego – m.in. na skutek choroby zębów i przyzębia.

Jak zapobiegać powstawaniu podrażnień w jamie ustnej?

Podstawą w zapobieganiu podrażnień jest – jak łatwo się domyślić – prawidłowa higiena jamy ustnej. Część podrażnień błony śluzowej to właśnie efekt niewłaściwej pielęgnacji. Oprócz tego warto jednak pamiętać również o powolnym i dokładnym gryzieniu twardych pokarmów czy o wybieraniu szczoteczek o miękkim lub średnio twardym włosiu.

Osoby, które noszą aparaty ortodontyczne lub protezy mogą dodatkowo profilaktycznie stosować preparatynatłuszczające . Dzięki nim zmniejsza się ryzyko otarcia śluzówki, a sama śluzówka nie jest tak mocno narażona na osłabienie. Osoby noszące protezy, oprócz stosowania się do zaleceń lekarza i przykładania uwagi do codziennej pielęgnacji, powinny również poddawać się regularnym kontrolom w gabinecie. Należy bowiem pamiętać, że proteza zwiększa ryzyko wystąpienia zmian zapalnych błony śluzowej, a także pojawienia się zmian grzybiczych.

W ramach profilaktyki można również stosować płukanki z różnych ziół – dotyczy to zwłaszcza osób mocniej narażonych na otarcia i podrażnienia błony śluzowej. Dużą popularnością cieszy się m.in. płukanka z szałwii. Ma właściwości nie tylko przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, ale także, co bardzo istotne, antyseptyczne i ściągające. Z tego względu jej stosowanie jest świetnym uzupełnieniem działań profilaktycznych. Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku wystąpienia podrażnień może łagodzić ból i redukować zaczerwienienie śluzówki, o tyle dla pewności warto sięgnąć wtedy po dodatkowy preparat łagodzący. Dobrze, jeżeli ma postać sprayu – dzięki temu nie podrażni dodatkowo jamy ustnej. Przykładem takiego preparatu może być Dentosept (https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/ ), który dodatkowo wspomaga regenerację błony śluzowej).

Jednocześnie warto pamiętać, że jeżeli podrażnienia są naprawdę poważne, a zarówno domowe środki jak i preparaty wspomagające nie działają, należy jak najszybciej udać się do lekarza – nawet, jeśli podrażnienie śluzówki to bezpośredni skutek noszenia aparatu czy protezy.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

ekstrakcja zęba

Wyrwanie zęba i co dalej? Poradnik postępowania po usunięciu zęba i długoterminowych opcjach uzupełnienia

Usunięcie zęba jest często konieczne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ale może również generować wiele …