Zimowa aura sprzyja różnego rodzaju infekcjom. Czasem wystarczy wyjść z domu bez czapki, aby zachorować. Także szybkie nadejście wiosny może okazać się zdradliwe, ponieważ kilka ciepłych dni zachęca do zdjęcia cieplejszych ubrań, a to może być prostą drogą do zachorowania. Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowych, która rozwija się powoli i w sposób nieprzewidziany, więc w tym przypadku nawet zachowanie środków ostrożności może nie stanowić gwarancji ochrony. Przeziębienie wywołują wirusy i drobnoustroje, które mogą być obecne w powietrzu, czy też przenoszone na przedmiotach powszechnego użytku. Do zakażenia dochodzi także drogą kropelkową. Jak zatem radzić sobie z przeziębieniem?
Przede wszystkim odpoczynek
Mówi się, że każdą chorobę trzeba „wyleżeć” w łóżku i faktycznie coś w tym jest. Choć zrobienie sobie kilkudniowej przerwy od pracy i innych obowiązków nie zawsze będzie skuteczne bez zastosowania dodatkowych metod walki z chorobą, to jednak ten czas na relaks z pewnością się przyda. Sen to najlepsze lekarstwo, jeśli chodzi o regenerację organizmu oraz odzyskanie klarownej odporności, a to z kolei podstawy w procesie zdrowienia, i zwalczania przeziębienia. Warto zatem pozwolić sobie na to, na co zazwyczaj nie ma czasu: leniuchowanie pod kołdrą przy dobrej książce czy ulubionym serialu, spanie dłużej niż zwykle, odpoczywanie z kubkiem parującej herbaty w ręku. Uspokojenie swojego dotychczasowego tempa życia będzie zbawienne dla organizmu, ale to nie wszystko.
Czy istnieją domowe sposoby na przeziębienie?
W babcinych apteczkach próżno szukać medykamentów prosto z farmakologicznych półek. Kiedyś przeziębienie leczyło się wyłącznie tym, co dała Matka Natura. Dlatego też lek na przeziębienie można było w prosty sposób przygotować samemu. Jeszcze dziś w wielu domach robi się np. popularny sok z buraka lub z cebuli. Pomagają one w pozbyciu się kaszlu i chrypki, a także zdecydowanie poprawiają barierę immunologiczną organizmu. W leczeniu przeziębienia domowymi sposobami egzamin zdaje również napar z korzenia imbiru, soku z cytryny czy dzikiej róży. Prawidłowe nawodnienie organizmu podczas choroby odgrywa bardzo istotną rolę, więc warto regularnie spożywać płyny nawet w postaci zwykłej wody. Doskonałe właściwości w leczeniu infekcji wirusowych wykazuje czosnek, więc dobrze jest dodawać go do spożywanych potraw. W przeziębieniu mogą pomóc także inhalacje, które zapewnią nawilżenie błony śluzowej nosa i gardła.
Jak leczyć przeziębienie, gdy zawiodą zwykłe środki?
Czasami przeziębienie występuje w ostrej postaci i trudno je zwalczyć, więc trzeba sięgnąć po bardziej radykalne techniki. Zwłaszcza w przypadku przeziębienia u dzieci zasadne jest jak najszybsze wyleczenie, ponieważ ból głowy, uporczywy kaszel czy katar sprawiają, że mały rekonwalescent jest rozdrażniony i nie potrafi skupić się na zabawie. Gdy trzeba podać farmakologiczny lek na przeziębienie, można zdecydować się na proszek w wygodnej saszetce, który rozpuszcza się w wodzie. Wypicie lekarstwa dla wielu pacjentów jest znacznie bardziej komfortowe, aniżeli przyjmowanie leków w postaci tabletek.
Infekcja górnych dróg oddechowych jest dolegliwością, która od czasu do czasu towarzyszy każdemu, więc wiedza o tym, jak się leczyć w takiej sytuacji z pewnością się przyda. Sposobów na radzenie sobie z chorobą jest naprawdę wiele, lecz trzeba pamiętać, że w sytuacjach wątpliwych lub w przypadku przedłużających się objawów potrzebna jest bezwzględnie konsultacja lekarska. Najlepiej jednak utrzymywać swój organizm w dobrej kondycji poprzez zdrowo zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, aby chorować jak najrzadziej.
OLI