Węglowodany mają dość słabą reputację u wszystkich odchudzających się. Cukry są trawione dość łatwo i podnoszą poziom glukozy we krwi. Kiedy to nastąpi, uwalniana jest insulina. Insulina przenosi glukozę do komórek organizmu, a te mogą ją wykorzystać do przechowywania energii lub wykorzystania później. Insulina wspomaga też magazynowanie tłuszczu. Z tego powodu stałe uwalnianie insuliny po spożyciu pokarmów może utrudniać utratę wagi.
Czy to oznacza, że należy unikać węglowodanów podczas odchudzania?
Niekoniecznie. Błonnik zawarty w niektórych węglowodanach spowalnia wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Dlatego też źródła węglowodanów o wysokiej zawartości błonnika nie zwiększą poziomu insuliny tak bardzo, jak węglowodany proste (słodycze, napoje gazowane, białe pieczywo i wypieki).
Jeśli próbujesz schudnąć, musisz mądrze dobierać węglowodany. Oto kilka przykładów najlepszych węglowodanów, jakie możesz spożywać podczas gubienia kilogramów.
Fasola
Fasola jest bogatym źródłem błonnika, białka, magnezu, potasu i żelaza. Bogata w węglowodany, ale ze względu na dużą zawartość błonnika, jest uważana za produkt o niskim indeks glikemicznym. Wysoka zawartość błonnika zapewnia szybkie uczucie sytości, co jest korzystne dla utraty wagi. Dodawanie fasoli do posiłków może być łatwym sposobem na dostarczenie sobie błonnika i składników odżywczych, bez drastycznego zwiększania liczby kalorii.
Warzywa
Warzywa są polecane prawie w każdej diecie – są niskokaloryczne, bogate w błonnik i składniki odżywcze. Niektóre plany odchudzania ograniczają warzywa węglowodanowe, takie jak kukurydza, ziemniaki i gotowaną marchew – ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Inne zalecają okresowe zaprzestanie spożywania warzyw psiankowatych (bakłażan, papryka, ziemniaki, pomidor), nie zaleca się ich także przy niektórych chorobach autoimmunologicznych czy nietolerancji histaminy. Jednak jeśli nie masz określonych przeciwwskazań przy utracie wagi nie ograniczaj warzyw zielonych, surowych, nieprzetworzonych. Są prawdopodobnie najlepszym źródłem węglowodanów ze względu na ich wysoką zawartość składników odżywczych. Ziemniaki i marchew zaś jedz okazjonalnie – pieczone bądź gotowane na parze. Zaleca się, aby zróżnicować spożycie warzyw i jeść je we wszystkich kolorach tęczy.
Owoce
Owoce mają zwykle więcej węglowodanów niż warzywa. Niektórzy rezygnują z nich podczas odchudzania, gdyż twierdzą, że jedzenie owoców może utrudniać utratę wagi. Owoce są jednak bogate w błonnik, co sprawia, że są sycącym pokarmem. Jeśli masz problemy z poziomem cukru we krwi, czasami zalecane jest obniżenie spożycia owoców i ich przetworów (także soków). Uważaj także na banany, winogrona czy słodkie cytrusy.
Dlaczego cięcie węglowodanów działa na rzecz odchudzania?
Niektóre diety zalecają ograniczenie spożywania wszystkich węglowodanów w pierwszych kilku tygodniach od jej rozpoczęcia. Po ich usunięciu, masa twojego ciała spadnie szybko. Powodem jest jednak to, że gdy przestaniesz spożywać węglowodany, stracisz masę wody. Stosując dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, organizm będzie spalał glikogen, powodując utratę wagi. Efektem ubocznym diety o niskiej zawartości węglowodanów może być niski poziom energii, zmniejszona masa mięśniowa oraz efekt jojo w przypadku powrotu do węglowodanów.
Po strawieniu, węglowodany stymulują odpowiedź insuliny w organizmie. Insulina to hormon wspomagający magazynowanie tłuszczu. Wycięcie z diety niezdrowych węglowodanów jest zdecydowanie zalecane. Nie należy jednak rezygnować z cukrów zawartych w niektórych naturalnych produktach. Fasola, warzywa i owoce mają bardzo dużo błonnika, witamin i minerałów. Błonnik pomaga spowolnić uwalnianie glukozy do krwiobiegu, zmniejszając ilość potrzebnej insuliny. Spożywaj więc węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które zawierają jak najwięcej błonnika.
KGR