Organizm człowieka to złożony system, który składa się z wielu różnych elementów. Każdy z elementów pełni w ciele bardzo ważne funkcje życiowe. Jednym z najważniejszych organów, bez którego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, są płuca. Układ oddechowy jest narażony na nieustanne działanie zanieczyszczeń powietrza. Warto zatem odpowiednio go wspierać. W tym celu można korzystać z kilku rozwiązań, takich jak inhalatory i nebulizatory. W dzisiejszym materiale porównamy je i wyjaśnimy, jaką rolę odgrywają w prawidłowej pracy układu oddechowego.
Czym jest nebulizator membranowy, a czym inhalator?
Nebulizator membranowy to urządzenie medyczne, które służy do podawania leków drogą wziewną (w postaci aerozolu). Odbywa się to poprzez tzw. nebulizację. Dzięki tej technologii lekarstwa mogą trafiać bezpośrednio do oskrzeli i płuc pacjenta – omijając przy tym żołądek oraz inne organy i narządy. Inhalator również jest urządzeniem służącym do podawania leków drogą wziewną. Niemniej jednak leczenie odbywa się poprzez wdychanie oparów z leku, rozpylanego poprzez specjalny aparat. Oba urządzenia mają ważne zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby dopasować ich odpowiedni rodzaj do własnych potrzeb.
Jak działa nebulizator i czy inhalator działa w ten sam sposób?
Pomimo dostępności wspomnianych urządzeń, wiele osób wciąż nie wie, jak one działają. Wyjaśnimy więc, w jaki sposób pracuje nebulizator i inhalator oraz czy działają one w ten sam sposób. W obu przypadkach lek zostaje podany pacjentowi za pomocą specjalnej maseczki lub ustnika. Nebulizator i inhalator stosuje się do podawania leków w postaci aerozoli. Są to bardzo małe kropelki, które mogą być łatwo wdychane przez pacjenta. Warto tutaj zaznaczyć jednak, że nebulizatory stosuje się przy długotrwałej terapii. Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych. Inhalatory natomiast mogą być wykorzystywane sporadycznie. W pojedynczych epizodach np. duszności w astmie. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można zabierać je wszędzie ze sobą.
Nebulizator membranowy działa poprzez drgania o niskiej częstotliwości. Nebulizacja odbywa się tutaj poprzez wdychanie chłodnej mgiełki, która zawiera cząsteczki leku. Aerozol powstaje dzięki cienkiej membranie, która znajduje się wewnątrz nebulizatora. W pewnym sensie jest on rodzajem inhalatora. Specjalną częścią, dzięki której możemy podawać różne rodzaje leków – nawet antybiotyki. Inhalację tłumaczy się również, jako wdychanie gorących oparów parującej substancji leczniczej. Pierwsza z opisywanych form terapii chorób i schorzeń układu oddechowego jest zatem bezpieczniejsza. Szczególnie jeżeli mówimy tu o małych pacjentach.
Wsparcie pracy układu dróg oddechowych. Sprawdź, jak możesz wesprzeć swoje płuca!
Dbając o swoje płuca, warto skupić się na kilku kluczowych sprawach. Przede wszystkim, zaleca się unikać dymu tytoniowego i innych substancji drażniących drogi oddechowe. W przypadku osób cierpiących na astmę lub inne choroby układu oddechowego można stosować leki rozrzedzające śluz oraz inhalatory. Urządzenia te zmniejszają ciśnienie płuc i usprawniają ich działanie. Można także wykorzystać nebulizatory membranowe do inhalacji leków. Tego typu urządzenia umożliwiają podawanie niemal wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do nebulizacji. Można je również używać profilaktycznie. Nawet jeśli nie doświadczamy objawów.
Aby wzmocnić układ oddechowy, zaleca się wykonywanie regularnej aktywności fizycznej. Pomaga ona utrzymać silne i sprawne mięśnie oddechowe. Dodatkowo należy pić dużo wody i spożywać produkty bogate w przeciwutleniacze. Mają one pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Ponadto ważne jest monitorowanie stanu zdrowia. Badania okresowe mogą pomóc identyfikować problemy i rozwiązać je we wczesnym stadium.
Materiał partnera