Przepuklina jest często występującym schorzeniem, mogącym pojawić się u każdego z nas. Wszystkie rozpoznane rodzaje przepukliny wynikają z osłabienia powłok jamy ciała. Wyróżniamy co najmniej kilkanaście jej rodzajów, a do najczęściej występujących należą przepuklina pachwinowa, udowa oraz pępkowa. Jak rozpoznać przepuklinę? Jakie są nowoczesne metody leczenia schorzenia?
Przepuklina to stan przemieszczenia się narządów bądź tkanek poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Termin obowiązuje nie tylko wobec sytuacji, kiedy narząd został całkowicie uwypuklony poza anatomiczne położenie, ale służy również do opisania stanu częściowego przemieszczenia się narządu lub tkanki. Do przemieszczenia się dochodzi drogą wykształconych otworów wrodzonych bądź nabytych. Rozróżniamy przepuklinę zewnętrzną, która umiejscawia się pod skórą oraz przepuklinę wewnętrzną zlokalizowaną w sąsiednich jamach ciała. Ze względu na miejsce występowania także wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin, takich jak przepuklina brzuszna, mosznowa czy pępkowa, a także przepuklina udowa lub pooperacyjna.
Przepuklina objawia się miękkim guzem w miejscu jej występowania na przykład w okolicy uda. W początkowym stadium choroby jest nieduży i istnieje możliwość odprowadzenia go pod niewielkim naciskiem. Uciskaniu guza oraz przemieszczaniu się zawartości worka przepuklinowego może towarzyszyć ból oraz pieczenie.
Poświęcając uwagę nowoczesnym metodom leczenia przepuklin, należy na starcie zaznaczyć, iż wśród wielu chorób leczonych przez chirurgów przepuklina jest klasycznym objawem schorzenia, którego jedynym sposobem leczenia jest operacja. „Wydaje się nawet, iż leczenie przepuklin będzie domeną chirurgów wiele lat po tym, gdy leczenie operacyjne innych schorzeń odejdzie już do historii medycyny” – zauważa Krzysztof Lubecki, chirurg z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Klubu Przepuklinowego. Rzeczywiście, kiedy mówimy o nowoczesnych metodach leczenia przepuklin, mamy na myśli nowoczesne metody operacyjne, gdyż zabieg chirurgiczny jest jedynym sposobem na skuteczne wyleczenie choroby i zapobiegnięcie jej nawrotowi. „Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepuklin jest operacja. Jeszcze nie tak dawno operacje te były ciężkie, pacjent długo wracał do zdrowia, najpierw leżąc w szpitalu, a potem prowadząc oszczędny tryb życia w domu” – tłumaczy dr. hab. n. med. doc. Wiesław Tarnowski, chirurg ze szpitala im. Orłowskiego w Warszawie. – „Ogromny postęp medycyny w ostatnich kilkudziesięciu latach spowodował, że wprowadzono nowe techniki chirurgiczne, a także nowy sposób zabezpieczenia przed nawrotami choroby.”
Przepuklina – współczesne metody leczenia
Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia przepuklin są operacje beznapięciowe. Technika nie jest niczym nowym – już w średniowieczu próbowano leczyć przepukliny za pomocą różnego rodzaju materiałów, których zadaniem było zamknięcie otworów wewnątrz jamy ciała. Jednakże dopiero współczesne zastosowanie materiałów syntetycznych pozwoliło na wykorzystanie tej metody leczenia. Obecnie ubytek uzupełnia się siatkami z tworzyw sztucznych, które zamykają wrota przepuklinowe. Siatka wraz z upływem czasu zrasta się z otaczającą ją tkanką i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed nawrotem choroby.
Współcześnie przepukliny, w tym przepuklinę udową często leczy się metodą laparoskopową. Operacja laparoskopowa należy do małoinwazyjnych technik leczenia i jednocześnie wiąże się z zastosowaniem leczenia beznapięciowego. Podczas zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcia skóry, przez które wprowadza kamerę oraz narzędzia laparoskopowe. Do zamknięcia wrót przepuklinowych używa się siatki z tworzywa sztucznego. Obecnie wykonuje się wiele rodzajów operacji laparoskopowych, które różnią się rodzajem zastosowanego materiału syntetycznego oraz jego umiejscowieniem. Zaletą tej metody leczenia jest z pewnością krótszy okres rekonwalescencji po zabiegu i mniejszy ból pooperacyjny.
Coraz częściej stosowaną techniką operacji jest metoda Desardy. Zabieg polega na wykonaniu wzmocnienia z tkanki własnej pacjenta, bez konieczności zastosowania siatki. Rewolucyjność metody polega na jej wysokiej skuteczności – leczenie przynosi podobne efekty, jak techniki „siatkowe”, jednakże nie wymaga użycia siatki, która – jakkolwiek skuteczna by nie była – nadal jest ciałem obcym w organizmie.
Pamiętajmy, że metodę leczenia dobiera się do pacjenta, nigdy odwrotnie, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
Materiał partnera zewnętrznego