Dietetyczny posiłek
Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu wszelkich produktów, które zawierają gluten i zastąpieniu ich tymi, które go nie zawierają. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Objawy uczulenia na gluten – jak rozpoznać alergię na gluten?

Gluten to białko obecne w żywności produkowanej z pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia, które na przestrzeni lat stało się najczęstszym alergenem pokarmowym. Coraz więcej osób skarży się na problem z jego trawieniem. Nawet 25 proc. osób z alergią może mieć objawy uczulenia na gluten, a właściwie na gliadynę obecną w pszenicy. Alergia na gluten nie jest tym samym co celiakia, ale obie choroby należą do grupy nietolerancji pokarmowych. W jaki sposób objawia się nietolerancja glutenu? Co może świadczyć o tym, że masz alergię na gluten? Jakie są objawy alergii na gluten?

Główne objawy uczulenia na gluten

Nadwrażliwość na gluten stwierdza się w przypadku, kiedy badania diagnostyczne wykluczają celiakię i alergię oraz nie obserwuje się zaniku kosmków jelitowych, jednakże występują uciążliwe objawy. Jakie są niepokojące objawy świadczące o uczuleniu na gluten?

  • obrzęk naczynioruchowy
  • nudności i wymioty
  • biegunka
  • pokrzywka skórna
  • wodnisty katar
  • zmiany skórne, np. atopowe zapalenie skóry
  • wstrząs anafilaktyczny
  • wzdęcia
  • bóle brzucha
  • uczucie splątania (brain fog)
  • stawów i mięśni

Objawy alergii na gluten mogą pojawić się natychmiast po jego spożyciu, ale mogą również wystąpić z opóźnieniem. Poza tym u części dorosłych alergia na gluten może pojawiać jedynie przy jednoczesnym wysiłku fizycznym.

Dorośli cierpią na alergię na gluten przez całe życie, w przeciwieństwie do dzieci, które raczej wyrastają z tej nietolerancji, ale objawy są widoczne najczęściej po spożyciu dużych ilości alergenu. W dłuższym okresie spożywania produktów z glutenem można zauważyć przewlekłą drażliwość i nagłe irracjonalne zmian nastroju, problemy neurologiczne takie jak: zawroty głowy, nerwobóle, osłabienie, mrowienie lub drętwienie kończyn, bóle głowy, migreny, chroniczne zmęczenie.

Gdzie występuje gluten?

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu wszelkich produktów, które zawierają gluten i zastąpieniu ich tymi, które go nie zawierają. Do produktów naturalnie bezglutenowych zaliczamy: kukurydzę, ryż, ziemniaki, soję, proso, grykę, tapiokę, amarantus, maniok, soczewicę, fasolę, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.

Gluten niestety jest też dodawany do bardzo wielu produktów. Im bardziej przetworzona żywność, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się w niej gluten. Mając uczulenie na gluten należy również unikać m.in. napojów mlecznych z dodatkiem słodu jęczmiennego, produktów mlecznych z ziarnami zbóż, warzyw smażonych panierowanych, warzyw z tartą bułką, kawy zbożowej, kakao owsianego, napojów słodzonych słodem jęczmiennym, piwa, zwykłego proszku do pieczenia, hydrolizowanego białka roślinnego, seitanu (zastępnika mięsa stosowanego przez wegetarian), komunikantów z mąki pszennej, zwykłych opłatków świątecznych.

A co ze słodyczami? Musisz niestety zrezygnować z ciast i ciastek upieczonych z niedozwolonych mąk lub z niedozwolonym proszkiem do pieczenia. Na szczęście możesz znaleźć słodycze, które nie zawierają glutenu, jak np. Chocolate Jellies galaretki w czekoladzie od polskiej firmy Vobro. Pyszne i bezpieczne! Uczulenie na gluten nie musi być wyrokiem, stosując się do kilku zasad będziesz dalej móc cieszyć się smacznymi i zdrowymi potrawami i przekąskami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Dziecko z palcem w buzi

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Wszelkie alergie określane są mianem choroby cywilizacyjnej ludzi XX i XXI wieku. Szczególnie dotkliwe bywają …