Pielęgnacja skóry dojrzałej
Bez względu na typ zmarszczek, ich lokalizacje czy zróżnicowane zmiany strukturalno- funkcjonalne leżące u ich podstaw, podstawą zapobiegania ich powstaniu jest pielęgnacja, rozumiana jako nawilżanie i rozsądne natłuszczanie skóry | fot.: Fotolia

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Zmarszczki to efekt wielokierunkowego zaburzenia funkcji i struktury skóry, powodowanych następującymi mechanizmami: uszkodzeniami mechanicznymi skóry, zaburzeniem funkcji immunologicznych, zniesienia bariery ochronnej skóry, syntezy witaminy D i produkcji łoju, zaburzeń regulacji naczyniowej i odbierania bodźców czuciowych. Wiele czynników powoduje ich powstanie, zatem chcąc zapobiegać ich powstaniu należy działać kompleksowo na skórę.

Czemu skóra się starzeje?

Jakie procesy patofizjologiczne zachodzą w starzejącej się skórze? Przede wszystkim naskórek, wskutek dezintegracji komórek warstwy podstawnej, staje się przesuszony, cienki i z tendencją do łuszczenia. Także warstwa rogowa nadmiernie łuszczy się, a  ochronna warstwa hydrolipidowa zanika. Jednoczenie dochodzi do nierównomiernego rozkładu melaniny, co generuje powstawanie przebarwień. Liczba komórek odpowiadających za funkcje obronne skóry, maleje z roku na rok, ponadto spłaszczają się włókna warstwy brodawkowej. Fibroblasty zmniejszają syntezę kolagenu i elastyny, a tkana łączna sztywnieje na skutek zmian składników macierzy pozakomórkowej. Wymiana międzykomórkowa ulega zwolnieniu, co powoduje niedożywienie tkanek. Ostatecznie osłabiona strukturalnie i czynnościowo skóra ulega zwiotczeniu, poszarzeniu i pojawiają się zmarszczki. jakie są najczęstsze rodzaje zmarszczek? Zmarszczki na czole mają charakter linii poziomych, powstających w górze czoła oraz pionowych bruzd miedzy brwiami. Najczęściej mają podłoże mimiczne, nie bez znaczeni są oczywiście błędy w pielęgnacji i predyspozycje genetyczne. Również szpecące bruzdy nosowo- wargowe mają charakter mimiczny. „Kurze łapki”- sieć zmarszczek otaczających zewnętrzne kąciki oka, to wypadkowa mimiki, a ściślej- naszej skłonności do śmiechu, oraz ścieńczenia i tak już cienkiej skóry wokół oczu. Nie zapominajmy o wyjątkowo nieestetycznych zmarszczkach palacza- ułożonych promieniście wokół ust głębokich bruzdach.

Zmarszczki mimiczne to efekt ciągłej pracy 54 mięsni mimicznych twarzy, powstające pod kątek prostym do linii napinania mięśni. Pojawiają się już w młodym wieku  z upływem lat ulegają pogłębieniu. Zmarszczki grawitacyjne z kolei to nic innego, jak efekt upływającego czasu i opisanych wcześniej zmian anatomicznych i czynnościowych skóry, zaś zmarszczki strukturalne to konsekwencja fotostarzenia skóry- nadmiernej ekspozycji na słońce i działania na skórę wolnych rodników. Pod pojęciem zmarszczek grawitacyjnych rozumiemy zmiany struktury skóry, wynikłe z jej ścieńczenia i utraty elastyczności, zaś zmarszczki starcze to efekt zaniku struktur skóry właściwej i nieprawidłowości w obrębie włókien kolagenowych i elastynowych. Inna klasyfikacja zmarszczek dotyczy ich zasięgu w głąb skóry- zmarszczki płytkie sięgają do 0, 05 mm w głąb skóry i określane są mianem powierzchniowych. Zaś zmarszczki głębokie penetrują znacznie głębiej.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

Bez względu na typ zmarszczek, ich lokalizacje czy zróżnicowane zmiany strukturalno-funkcjonalne leżące u ich podstaw, podstawą zapobiegania ich powstaniu jest pielęgnacja, rozumiana jako nawilżanie i rozsądne natłuszczanie skóry. Rozsądne, to znaczy z wykorzystaniem substancji jak najbardziej zbliżonych do składu ochronnego płaszcza lipidowego skóry. W powszechnej opinii nawilżanie i natłuszczanie skóry to dwa skrajnie różne zabiegi pielęgnacyjne, wykluczające się nawzajem. Nic bardziej mylnego! Doskonałym kompromisem pielęgnacyjnym jest nawilżenie skóry, a po kilkunastu minutach – natłuszczenie jej dobrej jakości składnikami lipidowymi, co zatrzyma substancje odżywcze i nawilżające. Warto zadbać także o kondycję tzw. naturalnego czynnik nawilżającego skóry- kompleksu aminokwasów, mocznika, soli mineralnych i mleczanów występujących na powierzchni skóry, które łatwo dostarczyć z kosmetykami. Jak widać, pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w zatrzymaniu młodości skóry. Należy dokładnie analizować skład kremów przeciwzmarszczkowych w celu potwierdzenia obecności skutecznych substancji czynnych: lipidów, steroli, witamin, peptydów i aminokwasów czy kwasu hialuronowego. Efektowna jest także pielęgnacja naturalnymi olejami roślinnymi.

Kult młodości znajduje odbicie w rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej oraz selektywnych kosmetyków, wpisujących się w nurt anti – aging. Nie ma jednak skuteczniejszego sposobu na walkę z upływającym czasem niż regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, ochrona przed promieniowaniem UV i zrównoważona pielęgnacja skóry, uwzględniająca wszystkie jej potrzeby.

JMA

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …