Wiedza na temat pierwszej pomocy jest często bagatelizowana. Chociaż każdy powinien znać zasady resuscytacji i zachowania w sytuacji zagrożenia, zagadnienia omawiane są jedynie w szkole średniej i na kursach prawa jazdy. Kilkanaście minut przekazywania wiedzy teoretycznej to zbyt mało, by potencjalny świadek zdarzenia mógł wiedzieć, jak powinien zareagować.
Korzystając z profesjonalnych kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy, można nie tylko zdobyć nowe doświadczenie i umiejętności, ale również podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Bez wątpienia pozytywnie wpłyną one na rozpatrzenie kandydatury podczas ubiegania się o stanowisko w dużych i profesjonalnych firmach.
Naucz się pomagać się w potrzebie
Widząc osobę, która straciła przytomność przytomność lub będącą ofiarą wypadku, bycie obojętnym to najgorsze co możemy zrobić. Błyskawiczna interwencja może pomóc nie tylko w uratowaniu czyjegoś zdrowia, ale także życia. Czasem wystarczy niewielka pomoc (np. ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej), by zespół pogotowia ratunkowego zdążył przyjechać.
Słyszeliście o sytuacjach, w których osoby powodujące wypadek uciekały z miejsca zdarzenia? Byliście świadkami sytuacji, gdy ludzie przechodzili obojętnie obok poszkodowanego lub zmieniali się w biernych gapiów? Takie zachowanie nie zawsze podyktowane są znieczulicą, czasem jest to strach przed popełnieniem błędu lub konsekwencjami. Umiejętności zdobyte w czasie KPP pozwolą Wam działać intuicyjnie.
Czego można dowiedzieć się w czasie KPP?
KPP to warsztaty, które zapewniają kompleksowe tłumaczenie wszystkich zachowań w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Interesanci dowiedzą się m.in. jak:
- ocenić stan poszkodowanego i przeprowadzić badanie wstępne oraz szczegółowe,
- zadbać o bezpieczeństwo ofiary i swoje,
- przeprowadzić resuscytację (zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, noworodków lub niemowląt),
- używać defibrylatora automatycznego lub półautomatycznego,
- przeprowadzić ewakuację.
Są to oczywiście jedynie przykłady. Pełny opis i spis modułów można poznać na stronie firmy organizującej warsztaty. Obecni słuchacze poznają pełny zakres wiedzy, który pomoże uratować zdrowie i życie osób pokrzywdzonych. Dzięki umiejętnością uzyskanym w czasie szkolenia przeprowadzą także ewakuację i poznają zasady wsparcia psychologicznego.
Jak wybrać kurs KPP?
Przede wszystkim wybierz taki, który połączy odpowiednią ilość wykładów teoretycznych z zajęciami praktycznymi. Wiedza na temat pierwszej pomocy to podstawa, lecz osoby podczas przypływie adrenaliny potrafią zapomnieć niemal wszystko, czego zdążyły się nauczyć. Praktyka ponoć czyni mistrza, lecz pozwala również na opanowanie nerwów i emocji. Inscenizacje przy pomocy wyszkolonej kadry potrafią naprawdę zaskoczyć, więc kursanci gotowi są uwierzyć i wczuć się w sytuację zagrożenia.
Jednym z takich kursów jest szkolenie KPP organizowane w Poznaniu przez Centrumratownictwa.com. Każdy temat został podzielony na teorię i praktykę, dlatego uczestnicy najpierw uzyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i uczą się wykorzystania jej w życiu codziennym. Dodatkowo jest aż 7 godzin ćwiczeń w sytuacjach symulowanych.
Kurs KPP organizowany jest przez ośrodek szkoleniowy Centrum Ratownictwa w Poznaniu regularnie od 5 lat. Trwa on 66 godzin, które zostały rozłożone na 9 dni (np. w terminie od 2019-09-13, do 2019-09-22). Należy więc zarezerwować wcześniej ten czas, gdyż łącznie wynosi on 66 godzin! Warto regularnie obserwować terminy i miejsca, w którym będą odbywać się kursy KPP, gdyż na bieżąco pojawiają się nowe propozycje.
Materiał partnera zewnętrznego