Ból stawów to problem, z którym boryka się wiele osób – i to nie tylko w podeszłym wieku, ale i młodszych. Jak go złagodzić? Jedną z metod jest przyjmowanie suplementów na stawy o odpowiednim składzie. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę mając tak wiele tego typu produktów do wyboru? Przeczytaj poniższe wskazówki, a wybór stanie się prostszy!
Co może leżeć u podłoża Twoich problemów ze stawami?
Bolesność i sztywność stawów może mieć różne przyczyny. Żeby skutecznie pozbyć się takich uporczywych dolegliwości, trzeba najpierw dowiedzieć się, co leży u ich podłoża. Leki przeciwbólowe i maści przynoszą ulgę tylko na chwilę. Dlatego najlepiej, jeśli zgłosisz się do lekarza, który pomoże Ci leczyć problem u podstaw. Doświadczony specjalista podpowie również, jak dobrać odpowiedni preparat na stawy.
Wśród przyczyn bólu, czy sztywności stawów wymienia się m.in.:
- choroby reumatyczne (np. twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów–RZS, dna moczanowa, toczeń rumieniowaty układowy),
- choroby zwyrodnieniowe (prowadzą do zniszczenia chrząstki stawowej pokrywającej powierzchnię stawów – najczęściej problem ten dotyczy osób w wieku podeszłym, ale niezdrowy styl życia może przyspieszyć rozwój schorzenia),
- przebyte urazy (zwichnięcia, złamania),
- nadwaga i otyłość (w związku z tym, że nadmierne kilogramy obciążają stawy).
Co na stawy?
W sprzedaży dostępne są różne suplementy na stawy. Jednym z przykładów dobrego suplementu na stawy jest ViviLife. Jednak nie każdy z nich jest tak samo skuteczny – dlatego jeszcze przed zakupem, sprawdź, jaki powinien być skład takiego produktu.
Kolagen typu II – składnik, którego nie może zabraknąć w skutecznym preparacie na stawy
Kolagen to białko, które znajduje się nie tylko w kościach, ale także w mięśniach, ścięgnach, naczyniach krwionośnych, zębach, rogówce oka oraz skórze (dlatego jest również powszechnie stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej). Obecnie znanych jest 29 typów kolagenu, które różnią się budową oraz lokalizacją.
W preparatach dla osób, które mają problemy ze stawami, znajdziesz kolagen typu II – główny budulec układu ruchu. Jeśli jego produkcja zostanie zaburzona, kości stają się bardziej kruche i podatne na złamania. Poza tym kolagen typu II to ważny składnik suplementu na stawy, ponieważ:
- bierze udział w procesie powstawania mazi stawowej,
- stymuluje regenerację tkanek objętych procesem chorobowym,
- hamuje aktywność enzymów, które wywołują stan zapalny,
- zmniejsza ból pojawiający się w przebiegu chorób reumatycznych,
- sprawia, że chrząstki są bardziej odporne na rozciąganie i mają odpowiedni kształt.
Nie zdziw się, jeśli znajdziesz kolagen również w innych preparatach. Wszystko przez to, że jego pozytywne działanie nie ogranicza się do układu kostnego. Jest to ważne białko, które poprawia kondycję skóry, przyspiesza gojenie się ran, a także zapobiega wnikaniu i rozprzestrzenianiu się w organizmie drobnoustrojów chorobotwórczych, toksyn oraz komórek rakowych.
Składniki mineralne – niezbędne do poprawy kondycji stawów i ochrony przed działaniem szkodliwych czynników
Nie tylko wapń jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Choć jest on bardzo ważny m.in. ze względu na profilaktykę i leczenie osteoporozy, to nie możesz zapominać o innych składnikach mineralnych. Skuteczny preparat na stawy powinien mieć w składzie również miedź oraz mangan.
Zarówno jeden, jak i drugi pierwiastek ma korzystny wpływ na funkcjonowanie kości, chrząstek oraz stawów. Poza tym wykazuje właściwości antyoksydacyjne – oznacza to, że chroni komórki tkanki chrzęstnej przed wolnymi rodnikami, a także zmniejsza stan zapalny (a tym samym łagodzi ból).
Oprócz suplementów, które mają w składzie miedź i mangan, warto pamiętać o tym, aby spożywać produkty będące ich dobrym źródłem. Są to m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona słonecznika, pestki dyni, zielone warzywa liściaste (np. jarmuż, szpinak), a także owoce morza.
Ekstrakty roślinne, czyli pomoc prosto z natury
Szukając najlepszego suplementu do walki z bólem i sztywnością stawów, zwróć uwagę również, czy dany produkt ma w składzie ekstrakty roślinne. Pomóc może m.in. ten pozyskiwany z kwiatów dzikiej róży – rośliny znanej jako jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Jeśli myślisz, że jest ona niezbędna tylko do wzmocnienia odporności i walki z przeziębieniem to jesteś w błędzie. Jest to witamina niezbędna do produkcji kolagenu. W związku z tym w sposób pośredni przyczynia się do przyspieszenia procesu regeneracji, łagodzenia bólu i zmniejszenia podatności kości na złamania. Poza tym podobnie jak miedź i mangan zaliczana jest do antyoksydantów. W związku z tym chroni układ kostny przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest to szczególnie ważna informacja, jeśli ze względu na Twój styl życia (palenie papierosów, niezdrową dietę, niski poziom aktywności fizycznej, nadmierne spożywanie alkoholu) jesteś bardziej narażony na ich nadmiar w organizmie.
Kolejnym ekstraktem roślinnym, którego warto poszukać w suplemencie na stawy, jest ten, który pochodzi z żywicy kadzidłowca. Jest on źródłem naturalnych substancji o działaniu przeciwzapalnym, a więc pomaga złagodzić ból. Poza tym ekstrakt z tej rośliny wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, lekko uspokajające i antybakteryjne.
Lista roślin dobrych dla stawów nie kończy się na dzikiej róży i kadzidłowcu. W problemach z układem kostnym (i nie tylko) poleca się również kurkumę. Wszystko przez to, że wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a to oznacza, że pomaga złagodzić ból. Oprócz zażywania suplementów, w których skład wchodzi kurkuma, warto wprowadzić ją do diety. Możesz stosować ją jako przyprawę do różnych dań (m.in. tych znanych z kuchni indyjskiej), jak i do zrobienia tzw. złotego mleka.
Ból i sztywność stawów to dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego, jeśli się z nimi zmagasz pewnie nie raz, sięgałeś po maści, czy leki przeciwbólowe, aby choć na chwilę wrócić do dawnej sprawności. Sposobem na ich złagodzenie jest również przyjmowanie preparatów z odpowiednim składem – czyli takim, w którym znaleźć można np. ekstrakty roślinne, składniki mineralne, a także kolagen.
Materiał partnera