Problemy natury psychicznej, dotykają coraz większej populacji Polek i Polaków. Według danych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2020 roku, co piąta osoba doświadcza trudności psychicznych, a co dziesiąta osoba cierpi na poważne zaburzenia. Zgodnie z badaniami społeczeństwo najczęściej dotykają zaburzenia lękowe (około 12-16%) oraz depresyjne (około 10%).
Pojawienie się trudności psychicznych, wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości życia i ogólnego dobrostanu, dlatego nie warto ignorować żadnych symptomów. Szczególnie niepokoić nas powinno gdy nagle dostrzeżemy u siebie lub bliskich: trudności z koncentracją, problemy ze snem, uczucie ciągłego zmęczenia, wycofanie z kontaktów społecznych, utratę apetytu i wagi oraz częste uczucie lęku i napięcia.
Po co jest psychoterapia?
Dzięki rosnącej świadomości społecznej na temat psychoterapii i zdrowia psychicznego, coraz więcej osób korzysta ze wsparcia specjalistów w różnych aspektach życia. Pomocą służą nie tylko psychoterapeuci, ale również psychodietetycy, seksuolodzy, hipnoterapeuci, coache, psychiatrzy, czy psycholodzy. Niektóre z form wsparcia wcale nie muszą się nawet wiązać z jakimikolwiek problemami. Sesja z coachem na przykład pomoże w rozwoju umiejętności miękkich, wzmocnieniu potencjału klientek i klientów, ustaleniu celów życiowych, wzrostu samoświadomości i pewności siebie. Dzięki temu możesz zyskać nowe umiejętności, motywację, szybciej i łatwiej osiągać swoje cele.
Psychoterapia natomiast skupia się przede wszystkim na uporaniu się z różnymi trudnościami. Niektóre nurty zakładają, że należy się przyjrzeć przeszłości, doświadczeniom i relacjom, które nas ukształtowały, aby zrozumieć obecne postępowanie, nastawienie i objawy. W innych nurtach psychoterapii skupić się należy na nauce nowych postaw i zachowań (terapia poznawczo-behawioralna CBT), lub na możliwych rozwiązaniach i zasobach klientów (terapia TSR). Ważnie jest więc, aby zapoznać się, jak wygląda proces psychoterapii w każdym z dostępnych nurtów lub wyszukać specjalistę według kategorii problemów, w których się specjalizuje. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z wyszukiwarki psychoterapeutów ZnajdzTerapie.pl, gdzie za pomocą wygodnych filtrów, znajdziemy odpowiednią osobę i zapoznamy się z jej ofertą wsparcia i terapii.
Psychoterapia online czy stacjonarnie?
Czy psychoterapia online jest tak skuteczna jak stacjonarna? Badania naukowe potwierdzają, że tak. Według przeglądu meta-analitycznego opublikowanego w Journal of Psychological Disorders, terapia przez internet jest równie skuteczna jak prowadzona twarzą w twarz. Potwierdziły to również realia pandemii COVID-19, kiedy to z uwagi na obostrzenia, nawet osoby najbardziej sceptycznie nastawione do nowych technologii, przeszły na psychoterapię online, która okazała się pomocna.
Czy każdy rodzaj psychoterapii może być prowadzony przez internet?
Większość nurtów psychoterapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna, czy integratywna, może być prowadzona online i jest tak samo skuteczna jak ta, twarzą w twarz.
Jednak niektóre formy, jak np. terapia grupowa, mogą nastręczać więcej wyzwań w formacie online, ze względu na dynamikę grupy, procesy grupowe i bezpośrednią interakcję między uczestnikami. Podobnie jest z terapią dla dzieci i młodzieży, gdzie często korzysta się z technik, które wymagają bezpośredniej interakcji.
Materiał partnera zewnętrznego