Co roku w Polsce przybywa chorych na nowotwór. Według raportów Głównego Urzędu Statystycznego, w 2013 roku liczba zachorowań przekroczyła 156,5 tys., a dwa lata później wzrosła do 163,3 tys. Prognozy na najbliższe lata również nie są optymistyczne. KRL przewiduje, że w ciągu kolejnych trzech lat liczba zachorowań sięgnie 175 tys. Z raportu NIL z 2017 roku wynika, że mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc, co stanowi 17,7% wszystkich przypadków nowotworu złośliwego, a kobiety na raka piersi (22,2% ogólnych zachorowań). W walce z nowotworem kluczową rolę odgrywa szybkie wykrycie, dlatego kobietom i mężczyznom zaleca się konkretne badania profilaktyczne umożliwiające monitorowanie stanu zdrowia.
Pierwsze oznaki pojawienia się raka piersi
Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, a szansę wczesnego wykrycia dają jedynie specjalistyczne badania piersi. Po pewnym czasie pojawiają się zauważalne oznaki: zaczerwienienie lub asymetria piersi, wyciek z brodawki. Bardzo często w około 60-70% zachorowań pojawiają się również wyczuwalne guzki.
Diagnozowanie i leczenie raka piersi
W celu monitorowania stanu zdrowia kobiet oraz poprawnej diagnostyki zmian zachodzących w organizmie, zaleca się wykonanie zestawu badań piersi. Podstawą diagnostyki jest mammografia. Podczas badania obie piersi poddawane są niewielkiemu promieniowaniu, które pozwala ustalić czy wyczuwalne zmiany mają podłoże nowotworowe. Kolejno wykonuje się ultrasonografię, podczas której lekarz badając umiejscowienie nowotworu może jednoznacznie stwierdzić czy to nie torbiel. W celach diagnostycznych wykonuje się również biopsję cienkoigłową, albo gruboigłową, które pozwalają pobrać materiał do dalszych badań. W zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych, wycina się cały guzek. Można również wykonać termografię lub galaktografię. Nowotwór w zależności od rozległości zmian chorobowych leczy się na trzy sposoby. Po pierwsze, wycina się zaatakowane tkanki (czasami konieczne jest usunięcie całej piersi). Po drugie, stosuje się farmakologiczne leczenie przerzutów czyli chemioterapię, albo wdraża się radioterapię lub sesje promieniowania jonizującego.
Profilaktyka przy nowotworze piersi
Podstawowym badaniem, które powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 20 lat jest regularna mammografia. Daje ona możliwość monitorowania stanu piersi i natychmiastowe wdrożenie ewentualnego leczenia zmian chorobowych. Decydując się na badanie najlepiej korzystać z usług specjalistów cieszących się uznaniem i zaufaniem pacjentów. Przykładem takiej placówki jest medycynadab.pl. Ważne, by specjaliści używali najwyższej klasy sprzętu , który daje rzetelne wyniki i byli doświadczeni w swoi fachu. Mammografia jest niezwykle istotna, dlatego NFZ finansuje wizyty dla kobiet między 50, a 69 rokiem życia. Im starsza pacjentka, tym możliwość wystąpienia raka jest większa. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworu są uwarunkowania genetyczne, wiek, otyłość i substancje zawarte w niektórych produktach spożywczych. Warto regularnie monitorować stan piersi, bo daje to możliwość wykrycia zagrożenia w bardzo wczesny stadium.
Materiał partnera zewnętrznego