Pomimo tego, że mamy już XXI wiek, wiele Polek nadal za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą uważa… prezerwatywę! Wynika to przynajmniej częściowo z obawy przed potencjalnymi powikłaniami związanymi z przyjmowaniem hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych, ale także z niedostatecznej i zdecydowanie niewystarczającej edukacji seksualnej. Tymczasem już od pewnego czasu są dostępne nowoczesne metody antykoncepcji, których skuteczność przewyższa nawet popularne „pigułki”, a podstawową ich zaletą jest jednorazowa aplikacja, po której przez nawet kilka lat nie musimy sobie zaprzątać głowy kwestiami związanymi z antykoncepcją.
Antykoncepcja długoterminowa kontra rzeczywistość
Największym chyba problemem dla kobiet stosujących pigułki hormonalne jest konieczność ich regularnego przyjmowania oraz ścisłego przestrzegania wymaganych przerw w zażywaniu. Niestety, dość częstym zjawiskiem są błędy w dawkowaniu czy zwykłe zapominalstwo, przez co skuteczność tabletek spada dość dramatycznie (z nominalnych 99,7% do nawet 91%). Dlatego właśnie zdecydowanie lepszym wyborem są rozwiązania długoterminowe – te metody antykoncepcji są nie tylko całkowicie niezależne od naszej pamięci, ale także wykazują wyższą skuteczność i nie wpływają w żaden sposób na możliwość zajścia w ciążę po zaprzestaniu ich stosowania przez kobietę. Na chwilę obecną dostępne są trzy metody antykoncepcji długoterminowej: implant, wkładka wewnątrzmaciczna oraz hormonalny system wewnątrzmaciczny.
Zalety antykoncepcji długoterminowej
Jedną z najważniejszych zalet jest bez dwóch zdań brak konieczności pamiętania o przyjęciu kolejnej dawki środka antykoncepcyjnego – hormon uwalniany jest automatycznie i bez jakiegokolwiek naszego udziału. Dla każdej kobiety prowadzącej nieregularny tryb życia ta cecha antykoncepcji długoterminowej jest niewątpliwie istotnym argumentem „za”. To jednak nie wszystko: rozwiązania długoterminowe to także doskonały wybór dla karmiących matek, które nie planują w ciągu najbliższych 3 lat kolejnego dziecka – wykazano ponad wszelką wątpliwość, że taka antykoncepcja nie ma żadnego wpływu na pokarm matki (zarówno jeśli chodzi o jego ilość, jak też jakość). Więcej informacji na temat metod antykoncepcji długoterminowej można znaleźć na specjalistycznych stronach.
Materiał partnera zewnętrznego