Wybór soczewek lub zastąpienie nimi okularów to częste pytanie, jakie pojawia się w głowie niemal każdej osoby borykającej się z wadą wzroku. Zwykle zmiana taka nie wiąże się z żadnymi problemami, o ile dobrze dopasujemy soczewki i nie będziemy mieć oporów związanych ze sposobem ich aplikacji. Jak zatem wybrać najlepsze soczewki kontaktowe? Na co zwrócić uwagę? Czy powinniśmy konsultować to z naszym optykiem?
- Czy warto zamienić okulary na soczewki?
- Jak zakładać soczewki kontaktowe?
- Jakie soczewki są najlepsze i dla kogo?
Czy warto zamienić okulary na soczewki?
Soczewki kontaktowe to wygodna i przede wszystkim nie rzucająca się w oczy opcja na poprawienie naszego wzroku. W najlepszej sytuacji są osoby, które zmagają się z niewielką wadą wzroku – w takim przypadku zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań, by z soczewek korzystać na co dzień. Jeżeli jednak zaliczamy się do grona osób dysponujących dużym plusem lub dużym minusem, powinniśmy być bardziej ostrożni i najlepiej skontaktować się z lekarzem przed zmianą środka korygującego wzrok. Soczewek nie powinny używać również osoby, które odczuwają dyskomfort związany z samym procesem ich zakładania – w takiej sytuacji lepiej zdać się na dobre, poczciwe okulary.
Soczewki kontaktowe mają jednak nie tylko zastosowanie korekcyjne. W przypadku, gdy wybierzemy te kolorowe, możemy radykalnie zmienić swój wygląd. Kolorowe soczewki są szczególnie popularne wśród osób zajmujących się cosplayem, a także tych, które od czasu do czasu po prostu chcą zmienić coś w swoim wyglądzie.
Jak zakładać soczewki kontaktowe?
W momencie, w którym zdecydujemy się na pierwsze soczewki kontaktowe, specjalista lub lekarz powinien nam wyjaśnić i pokazać, jak poprawnie je zakładać i zdejmować. Co do zasady nie jest to trudne, chociaż wymaga pewnej wprawy, dlatego nie powinniśmy od razu się zniechęcać, gdy pierwsze kilka razy nam nie wyjdzie.
Przed założeniem soczewek musimy oczywiście dokładnie umyć ręce. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę – można to łatwo sprawdzić, patrząc na nią pod światło. Jeżeli krawędzie soczewki są wygięte na zewnątrz, oznacza to że jest ona wywinięta na drugą stronę. Gdy już ustalimy, że soczewka jest ułożona poprawnie, jedną ręką przytrzymujemy powiekę oka, by powstrzymać mruganie, a drugą delikatnie aplikujemy soczewkę. Powinniśmy w tym czasie patrzeć w górę, dzięki czemu lepiej się ona ułoży.
Jakie soczewki są najlepsze i dla kogo?
Zanim zdecydujemy się na wybór soczewek, powinniśmy przede wszystkim zbadać wzrok i skonsultować się z lekarzem. Soczewki dzielimy także na kilka kategorii:
- toryczne, które mają zastosowanie u astygmatyków;
- sferyczne, dzięki którym korygujemy wadę krótko- i dalekowzroczności;
- multifokalne lub inaczej progresywne, dedykowane zwykle osobom starszym.
Poza rodzajem wady, do jakiej dostosowane są soczewki kontaktowe, możemy także dopasować korzystanie z nich do naszego stylu życia i komfortu. Zwykle mamy do wyboru soczewki jednodniowe lub takie, które wymienia się rzadziej, np. raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc.
Soczewki kontaktowe mogą być z powodzeniem używane zamiast okularów korekcyjnych. Jedynym warunkiem jest poprawne dobranie produktu oraz nauczenie się, jak go zakładać i zdejmować. Musimy także wyrobić sobie nawyk wyjmowania soczewek na noc, aby w nich nie spać, ponieważ może prowadzić to do dyskomfortu, dość poważnego podrażnienia oczu i w konsekwencji zmusić nas do powrotu do tradycyjnych okularów.
Materiał partnera zewnętrznego