Szkodliwe działanie smogu – jak się przed nim bronić?

Akcesoria te, posiadające wydajne filtry i odpowiednie zabezpieczenia – których skuteczność została potwierdzona w specjalistycznych badaniach przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP. | fot.: Fotolia

Wydawałoby się, że wraz z nadejściem lata minął czas, gdy zagrożenie ze strony smogu było jednym z głównych tematów poruszanych w mediach. Pamiętajmy jednak, że dokąd istnieją czynniki wywołujące to zjawisko, dotąd nie można powiedzieć, że problem zniknął. Nawet o tej porze roku smog potrafi dowieść swego negatywnego wpływu na zdrowie – zwłaszcza wśród osób, które z różnych względów często przebywają na powietrzu. Dlatego tak ważna jest świadomość szkodliwości tego zjawiska oraz dostępnych możliwości bronienia przed nim swojego organizmu.

Smog dzisiaj – nowe oblicze znanego zjawiska

Można zastanawiać się, skąd w ostatnich czasach wzięło się tak duże zainteresowanie smogiem, skoro mówi się o nim od dawna. Zapewne niejedna osoba pamięta, że na lekcjach biologii, poświęconych zanieczyszczeniom przyrody, zaliczany był do głównych zagrożeń dla środowiska. Już wtedy przecież istniały czynniki odpowiedzialne za to zjawisko, jak fabryki, samochody czy zwyczaj palenia w piecach tzw. paliwami stałymi. Emitowane przez nie zanieczyszczenia, mieszając się z powietrzem, tworzą nienaturalną, szkodliwą dla zdrowia mgłę. Ale podobnie jak inne problemy, dotykające naszą planetę (np. postępujące zmiany klimatyczne), taki i ten pogłębia się, gdy nie jest traktowany wystarczająco poważnie i nie napotyka przeszkód w postaci szeroko zakrojonych działań, mających na celu zwalczanie negatywnego w skutkach zjawiska. W wyniku dalszej emisji fabrycznych zanieczyszczeń i coraz większej liczby wyjeżdżających na drogi pojazdów spalinowych, zagrożenie smogiem zaczęło nabierać naprawdę niebezpiecznych rozmiarów, co odbiło się echem w mediach oraz znalazło swoje odzwierciedlenie w stronach internetowych czy aplikacjach mobilnych, rejestrujących poziom zatrucia powietrza.

Mowa tu zwłaszcza o szczególnie złej sytuacji w okresie jesienno-zimowym, gdy warunki pogodowe dodatkowo sprzyjają utrzymywaniu się „trującej mgły”. Tzw. smog w typie londyńskim, pojawiający się zwykle w miesiącach od listopada do stycznia i będący mieszanką tlenków azotu, siarki lub węgla, różnych pyłów, a nawet też benzenu, ołowiu czy sadzy, doprowadził w Polsce (zwłaszcza w Krakowie i na Górnym Śląsku) do wielokrotnego przekroczenia dopuszczalnych norm. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całej Ziemi zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do śmierci ponad 6 milionów ludzi w skali roku. Szacuje się, że w przypadku naszego kraju – znajdującego się w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o poziom zagrożenia smogowego – jest to około 50 tysięcy osób. Ciągłe funkcjonowanie przy dużym stężeniu zanieczyszczeń powietrza coraz częściej ma swoje długofalowe konsekwencje dla zdrowia. Skutkuje m.in. niewydolnością oddechową, stanami alergicznymi i astmatycznymi, spadkiem ogólnej odporności organizmu, a nawet chorobami serca i układu krwionośnego czy zmianami nowotworowymi. Pamiętajmy też, że problem ten nie dotyczy jedynie stale wdychanego powietrza, ale np. przyjmowanych produktów spożywczych, siłą rzeczy mających kontakt z tego typu skażeniem. Skala zjawiska powinna więc skłonić nas do refleksji oraz zadania sobie zasadniczego pytania: jak możemy skutecznie, we własnym zakresie, chronić swoje zdrowie przed smogiem?

Maski antysmogowe w obronie przed zanieczyszczeniem powietrza

Pamiętajmy, że smog to nie tylko przykra cecha jesienno-zimowych pogód. Zjawisko to nierzadko występuje również w cieplejszym okresie, w tzw. typie Los Angeles (inaczej fotochemicznym). Odpowiadają za niego głównie spaliny samochodowe, które dodatkowo w połączeniu z działaniem promieni słonecznych tworzą szkodliwy dla atmosfery ozon. Jednym słowem, zagrożenie ze strony tego zjawiska jest aktualne przez cały rok. Dlatego nie powinniśmy traktować lata jako „okresu ochronnego”.

Skuteczne, wyraźne zmiany o charakterze globalnym wymagają powszechnej świadomości społecznej, dotyczącej opisywanych zagrożeń, za którą pójdą stosowne, masowe działania. Mowa tu m.in. o stosowaniu naturalnych, odnawialnych źródeł energii czy dużym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W tym procesie istotną rolę mogą odegrać takie kwestie, jak postępująca wymiana pieców węglowych na gazowe, olejowe lub elektryczne, czy też autentyczne zmniejszenie częstotliwości korzystania z pojazdów spalinowych. Podjęcie tych kroków – chociaż ważne i słuszne – nie stanie się jednak nagle, nie zmieni sytuacji z dnia na dzień i nie ochroni naszego zdrowia tu i teraz. Natomiast stan naszego organizmu w kontekście zagrożenia smogowego to sprawa, która z każdym dniem może ulegać pogorszeniu i wymaga pilnej interwencji.

Dlatego istotnym rozwiązaniem w obecnych „okolicznościach przyrody” często okazuje się stosowanie masek antysmogowych. Ważne jednak, aby były to sprawdzone, efektywne produkty od zaufanych dostawców. Maski dostępne w takich miejscach, jak https://dragonmask.pl, zapewniają lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, z której nie korzystają osoby oddychające smogiem pełną piersią. Akcesoria te, posiadające wydajne filtry i odpowiednie zabezpieczenia – których skuteczność została potwierdzona w specjalistycznych badaniach przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP – zyskują coraz większą popularność, także wśród ludzi uprawiających na dworze różne aktywności sportowe czy zawodowe.

OLI

Sprawdź także

młoda kobieta na zewnątrz

Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!

Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w …