Pandemia towarzyszy nam już półtora roku, a jednak wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Pracownicy służb medycznych mają oczywiście sprawdzone informacje. Jednak przeciętny Polak zadaje sobie pewne pytania dopiero w momencie, gdy realnie grozi mu zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Na przykład wtedy, gdy dostaje informację, że ktoś, z kim miał kontakt w ostatnich dniach, właśnie zachorował.
Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, po ilu dniach od spotkania warto zrobić test na koronawirusa, by wyniki były miarodajne.
Rodzaje testów na koronawirusa. Testy na COVID.
Testy na COVID-19 dzieli się na trzy typy w zależności od tego, co realnie wykrywają. Testy genetyczne wykrywają materiał genetyczny wirusa. Materiałem badanym jest tu wymaz z nosogardzieli. Antygenowe, robione z wymazu lub ze śliny, wskażą na obecne na powierzchni koronawirusa antygeny. Serologiczne testy robi się z krwi. Pozwalają wykryć przeciwciała, które produkuje nasz organizm po kontakcie z patogenem.
Każdy rodzaj testu ma największą skuteczność w zupełnie innym momencie.
Kiedy wykonać serologiczny test na COVID-19 wykrywający przeciwciała?
Nasze ciało nie produkuje przeciwciał od razu. Organizm musi najpierw zauważyć zakażenie koronawirusem. A potem potrzebuje czasu na wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by test był w stanie je wykryć.
Z tego względu takie testy wykonuje się nie wcześniej niż po 5 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. U wielu osób wykonany tak wcześnie test serologiczny może dać wynik fałszywie ujemny. Dlatego test na przeciwciała IgM oraz IgG najlepiej jest wykonać po 2 lub nawet 3 tygodniach.
Jak widać, przydatność testów serologicznych do diagnostyki wkrótce po infekcji jest mała. Wykonuje się je raczej w celach przesiewowych, a nie w chwili, w której musisz podjąć decyzję, czy iść następnego dnia do pracy.
RT-PCR. Genetyczny test na koronawirusa SARS-CoV-2.
Serologiczne testy kasetkowe z powodzeniem wykonasz w domu. Jednak test genetyczny (molekularny) wymaga wizyty w punkcie pobrań. Do jego przeprowadzenia wymagane są specjalistyczne urządzenia dostępne wyłącznie w laboratorium. Aby test był darmowy, konieczne jest skierowanie od lekarza NFZ. W innym przypadku trzeba za niego zapłacić kilkaset złotych w placówkach prywatnych.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że test można wykonać najszybciej. Czyli już w chwili, gdy osoba chora na COVID-19, z którą mieliśmy kontakt, wykazuje pierwsze objawy.
Po jakim czasie można zrobić test antygenowy?
Test wykrywający antygeny zaleca się robić po 5-7 dniach od wystąpienia objawów. Wówczas ma bowiem największą skuteczność. W praktyce jego skuteczność jest również wysoka już w momencie, kiedy to my rejestrujemy u siebie objawy choroby COVID-19. Nietrudno się domyślić, że prawdopodobnie będzie to nieco później, niż zachorował nasz znajomy. Dlaczego test antygenowy robi się po zauważeniu objawów u siebie?
Ponieważ aby mógł być on podstawą do postawienia diagnozy, objawy muszą występować równolegle z pozytywnym wynikiem testu. Taką linię diagnostyczną przyjął w swoim oświadczeniu Minister Zdrowia.
Wykonanie testu na koronawirusa. Jak sprawdzić wynik testu?
Na wynik testów laboratoryjnych czeka się zwykle do 2 dni. Wyjątkiem jest wynik antygenowych testów na koronawirus, na które poczekasz w większych miastach do 30 minut. Domowe testy kasetkowe, jeśli masz je pod ręką, wymagają dosłownie minuty przygotowań. Wynik odczytujesz po 10 minutach.
Jeśli masz zamiar zaopatrzyć się w testy kasetkowe, nie polegaj na tym, co sprzedają w sklepach spożywczych. Nawet jeśli wykonasz test w odpowiednim momencie, musi on mieć wysoką skuteczność, by dać prawidłowy wynik. Testy z niemal stuprocentową skutecznością znajdziesz na stronie Testnakoronawirus.pl.
Materiał partnera