Witamina E to grupa związków chemicznych nazywanych tokoferolami. Słynie ze swoich właściwości opóźniających starzenie się skóry, dlatego znalazła powszechne zastosowanie w kosmetologii. Jej niedobór u mężczyzn może prowadzić do bezpłodności. Z tego powodu jest także nazywana witaminą płodności. Chociaż dzienne zapotrzebowanie na wit. E jest niewielkie (wynosi zaledwie 8-13 mg na dobę), to nie można dopuścić do jej niedoboru, który może doprowadzić do anemii, uszkodzeń systemu nerwowego, problemów z zębami i kośćmi, zmęczenia oraz podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.
Rola witaminy E w organizmie
Witamina E pełni wiele istotnych funkcji w organizmie ludzkim. Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem zwalczającym niebezpieczny stres oksydacyjny. Ponadto wit. E chroni organizm przed działaniem wolnych rodników będących przyczyną uszkodzeń komórkowych, a co za tym idzie zapobiega starzeniu się, dlatego często nazywamy ją witaminą młodości. Witamina E wspomaga również proces syntezy substancji przecikrzepliwych, dzięki czemu skutecznie zapobiega powstawaniu zakrzepów i chorób nimi wywołanych, np. zakrzepowego zapalenia żył. Witamina płodności, bo tak również bywa nazywana wit. E wspomaga proces wytwarzania męskiego nasienia oraz odgrywa istotną rolę w czasie ciąży. Jest bowiem odpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu i jego utrzymanie. Niedobór witaminy E w czasie ciąży może być przyczyną poronienia lub wad genetycznych dziecka, ponieważ substancja ta uczestniczy także w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych w całym ciele.
Skutki niedoborów wit. E
Niedobory witaminy E w organizmie zdarzają się rzadko i najczęściej są ściśle związane z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Pojawią się także u osób cierpiących na rzadką chorobę genetyczną nazywaną zespołem Bassena-Kornzweiga. Zazwyczaj objawiają się chronicznym zmęczeniem, anemią, rogowaceniem i szybkim starzeniem się skóry i podatnością na infekcje. Mogą prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń systemu nerwowego, a także do równie groźnej degeneracji mięśni. Ponadto niedobór wit. E objawia się także problemami z zębami i kośćmi. Pamiętajmy zatem, by nie lekceważyć pierwszych symptomów braku tego składnika w organizmie. Jeśli podejrzewamy, że nasza dieta jest uboga w witaminę E, śmiało możemy sięgnąć po suplementy ją zawierające, ponieważ nadmiar tej substancji jest łatwo usuwany z organizmu. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż długotrwałe przyjmowanie zbyt dużej ilości wit. E może przynieść niepożądane skutki (m.in. bóle głowy, zaburzenia jelitowe i osłabienie mięśni).
Produkty bogate w witaminę E
Dobrym źródłem witaminy E są oleje roślinne. Znajdziemy ją głównie w oleju sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym i orzechowym. Produktami bogatymi w witaminę E są również migdały, jajka, marchewka, orzechy, kiełki pszenicy, mąka pełnoziarnista, margaryna, mleko, brukselka oraz warzywa zielonolistne. Warto pamiętać, że wit. E rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego przygotowując sałatki, powinniśmy koniecznie skrapiać je oliwą lub innym olejem, by nie stracić tego cennego składnika. Ponadto warto pamiętać, że witamina E doskonale łączy się z witaminą A, dlatego warto komponować posiłki, które zawierają składniki bogate w obie witaminy. Pozwoli to na zapewnienie organizmowi zbilansowanej diety bogatej we wszystkie niezbędne składniki mineralne.
Niedobory witaminy E są rzadko spotykane, jednak należy pamiętać, że nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta i ciągły stres mogą ograniczyć wchłanianie tego cennego składnika. Możemy sobie pomóc, zażywając suplementy diety (np. http://www.vigorup.pl/witamina-e.html). Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częste infekcje i osłabienie organizmu prowadzą do awitaminozy. Warto więc zadbać o uzupełnienie diety w witaminę E już teraz.
Materiał partnera zewnętrznego