Witarianizm zwany również dietą surową nie cieszy się tak dużą popularnością, jak dieta wegańska lub wegetariańska, jednak coraz większa liczba osób zaczyna interesować się wspomnianym sposobem odżywiania. Czym jednak charakteryzuje się dieta witariańska? Głównym jej założeniem jest spożywanie każdego dnia tylko i wyłącznie surowych produktów, co oznacza, iż z wielu przysmaków należy zrezygnować. Które zatem produkty można jeść, co jest całkowicie zabronione i czy taka dieta jest w ogóle bezpieczna dla zdrowia?
Produkty dozwolone
Dieta witariańska opiera się na zasadzie, iż spożyte mogą być tylko produkty, które nie przeszły przez obróbkę termiczną. Oczywiście dozwolone jest podgrzewanie potraw, jednak temperatura nie może przekroczyć 41 stopni Celsjusza, dlatego też smażenie, pieczenie oraz gotowanie nie jest praktycznie możliwe, ponieważ w trakcie tych procesów temperatura zawsze dochodzi do ponad 40 stopni. Z tego też względu konieczna jest rezygnacja z wielu ulubionych przysmaków, ponieważ większość z nich wymaga niestety podgrzania do bardzo wysokich temperatur. Co jednak może znaleźć się w codziennej dicie? Oczywiście surowe warzywa i owoce, orzechy, nasiona, kiełki, a także surowe mięso (np. tatar) oraz surowe ryby podawane w postaci sushi.
Plusy i minusy witarianizmu
Dieta witariańska charakteryzuje się tym, iż jest lekkostrawna i pomaga oczyścić organizm, który pozbawiony niezdrowych tłuszczy oraz zbędnych produktów przemiany materii pracuje nieco lepiej. Niestety taka dieta nie dostarcza organizmowi wielu cennych dla zdrowia witamin i minerałów a w szczególności witaminy B12, w którą bogate są przede wszystkim produkty mięsne. Z pewnością bardzo dużą zaletą diety surowej jest to, iż podczas spożywania pokarmów praktycznie wszystkie składniki odżywcze trafiają wprost do organizmu. Dzieje się tak, ponieważ obróbka termiczna wpływa na utratę cennych witamin i minerałów, które znajdują się w większości produktów spożywczych. Kolejną bardzo ważną zaletą witarianizmu jest to, że z codziennego jadłospisu zostają wyeliminowane niezdrowe tłuszcze oraz wysoko przetworzone produkty żywnościowe, które oprócz pustych kalorii nie dostarczają organizmowi niczego wartościowego. Surowe warzywa i owoce to bardzo dobre źródło witamin, minerałów, antyoksydantów oraz innych niezwykle ważnych substancji, które ochraniają organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które w dzisiejszych czasach pojawiają się coraz częściej.
W jaki sposób uzupełnić niedobory?
Zwolennicy diety witariańskiej podobnie jak osoby będące na diecie wegańskiej muszą się liczyć z niedoborami wielu składników odżywczych, które jednak mogą zostać uzupełnione poprzez zastosowanie odpowiedniego suplementu, jednak należy pamiętać o tym, iż takie produkty wchłaniają się do organizmu w dosyć niewielkiej ilości. Z tego też względu lepiej postawić na naturalne produkty, jeśli jednak jest to niemożliwe, warto zainteresować się dobrym i wartościowym suplementem.
Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej niedobory, to osoby przechodzące na dietę witariańską w największym stopniu narażone są na niedobór bardzo ważnej dla zdrowia witaminy, a mianowicie witaminy B12, która znajduje się praktycznie wyłącznie w mięśnie. Nieznaczne jej ilości obecne są w liściach kilku warzyw oraz w tłustych rybach, jednak produkty te nie zaspokoją niestety dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Kolejnym bardzo ważnym składnikiem, który należy uzupełnić jest białko, które oczywiście w największych ilościach znajduje się w mięsie, jednak nieznaczne jego ilości obecne są również w orzechach, liściastych warzywach oraz w nasionach. Czy warto zatem katować się w taki sposób? Na dłuższą metę dieta witariańska nie jest zbyt korzystna dla organizmu, ponieważ pozbawia go wielu cennych składników, których uzupełnienie jest niestety bardzo trudne. Z tego też względu z takiej diety należy korzystać sporadycznie w celu oczyszczenia organizmu, ponieważ stosowana przez długi czas może odbić się niekorzystnie na stanie zdrowia.
KPA