Zdecydowana większość dorosłych Polaków narzeka na mniejsze i większe bóle, najczęściej ze strony kręgosłupa, mięśni i poszczególnych stawów. Należymy również do grona najbardziej zestresowanych narodów na świecie. Ten nieciekawy obraz naszego społeczeństwa jest wynikiem z jednej strony niskiej higieny życia, z drugiej tego, że wciąż jesteśmy „na dorobku”, dużo i ciężko pracujemy, aby nadrobić dystans do Europy Zachodniej.
Życie w stresie i z bólem nie jest jednak niczym przyjemnym i na dłuższą metę z pewnością mocno odbije się na zdrowiu. Jeśli masz tego świadomość, to w ramach terapii wypróbuj kąpiele w wodzie termalnej, która wykazuje dobroczynne działanie w stanach przewlekłego bólu i stresu. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.
Jak woda termalna wpływa na redukcję bólu?
Ból, zwłaszcza przewlekły, potrafi wywrócić życie do góry nogami, utrudniać codzienne funkcjonowanie, zmusić do zrezygnowania z hobby itd. Jest to wystarczający powód, aby go nie akceptować i podjąć terapię przeciwbólową – jej ważnym elementem może być regularne zażywanie kąpieli termalnych.
Kąpiel w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei skutkuje lepszym ukrwieniem tkanek, obniżeniem ciśnienia krwi oraz poprawieniem rozciągliwości mięśni szkieletowych i gładkich. Dodatkowo w trackie kąpieli w organizmie zachodzą procesy detoksykacyjne i antyoksydacyjne.
Wszystko to przekłada się na wyraźną ulgę w bólu, zwłaszcza w takich stanach, jak:
- Dyskopatia;
- Bóle o podłożu reumatycznym;
- Dna moczanowa;
- Artretyzm;
- Kontuzje ortopedyczne;
- Naciągnięcia, naderwania i zerwania mięśni, więzadeł czy ścięgien;
- Rwa kulszowa i rwa barkowa;
Rada
Kąpiele w wodzie termalnej mogą stanowić fantastyczną formę uzupełnienia rehabilitacji po operacjach, w tym ortopedycznych.
Właściwości antystresowe wody termalnej
Woda termalna ma naturalnie kojący wpływ na ludzki układ nerwowy. W przeszłości przeprowadzono badania, które wykazały, że regularne zażywanie kąpieli termalnych może zwiększać poziom serotoniny i endorfin, przy jednoczesnym zredukowaniu stężenia kortyzolu – potocznie nazywanego hormonem stresu.
Większość osób zażywających kąpieli w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, obserwuje u siebie takie efekty, jak:
- Wyciszenie;
- Poprawa nastroju;
- Odsunięcie złych myśli;
- Wyregulowanie tętna i obniżenie ciśnienia krwi;
- Mniejsza ochota sięgania po używki, w tym tytoń i alkohol;
Bezpośrednim efektem zażycia kąpieli termalnej jest silne uczucie zrelaksowania, które może się utrzymywać przez wiele godzin. Wiele osób obserwuje u siebie również senność i zaraz po „zaliczeniu” kąpieli nie może sobie odmówić drzemki.
Błogi stan relaksu jest tym, czego potrzebuje każda osoba przepracowana, mająca mnóstwo spraw na głowie, żyjąca w ciągłym stresie, zajmująca odpowiedzialne stanowisko w pracy czy w pojedynkę zajmująca się domem.
Jeśli ten opis brzmi znajomo, to wiesz już, jak zaplanować sobie najbliższy wolny weekend i gdzie go spędzić – oczywiście na termach.
Które termy wybrać?
W Polsce działa dziś kilkanaście kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Tym, co je odróżnia, jest nie tylko oferta rekreacyjna, ale także – czy raczej przede wszystkim – jakość i skład wody termalnej.
Z punktu widzenia osób, które chcą zafundować sobie terapię wspomagającą dla celów walki z bólem i stresem, szczególnie atrakcyjnym miejscem powinny być Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Ten efektowny, nowoczesny kompleks jest zasilany wodą pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, która na wypływie ma temperaturę średnio 64,5 stopnia Celsjusza. Dzięki wysokiej mineralizacji na poziomie 1593,2 mg/dm3 jest to woda, którą można określać, jako mającą potencjalne właściwości zdrowotne. Mamy tutaj do czynienia z wodą siarczanowo-sodowo-wapniową, siarczkową, fluorkową, zawierającą aż 28 minerałów oraz składniki specyficzne, czyli siarkę dwuwartościową i fluorki.
Wysoka jakość wody termalnej zasilającej Termy BUKOVINA jest głównym powodem, dla którego kompleks ten cieszy się ogromną popularnością wśród kuracjuszy, osób chcących się szybko zregenerować i zadbać o swój dobrostan.
Więcej o tym, jak kąpiele w wodzie termalnej mogą się przyczynić do redukcji bólu i stresu, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/woda-termalna-a-redukcja-bolu-i-stresu-poznaj-wplyw-kapieli-termalnych-na-poprawe-samopoczucia.
Materiał partnera zewnętrznego