Czy słyszałeś już o wszywce alkoholowej? To jedna z najpopularniejszych metod walki z uzależnieniem od alkoholu. Choć wiele osób chwali jej skuteczność, to nie brakuje również głosów krytyki i wątpliwości co do jej bezpieczeństwa. Czy wszywka alkoholowa rzeczywiście jest skuteczną i bezpieczną metodą walki z nałogiem? Czy warto się decydować na to rozwiązanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć Ci tę kontrowersyjną metodę leczenia uzależnienia.
Wszywka alkoholowa hamuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu
Wszywka alkoholowa to nic innego, jak jałowe tabletki, które wszywane są w tkankę podskórną uzależnionej osoby. Zawierają one w swym składzie disulfiram, nazywany potocznie Esperalem. Jest to lek, który blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu, czyli rozkład toksycznego aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. Reakcja ta powoduje, że nawet najmniejsza dawka alkoholu prowadzi do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak:
- zaczerwienienie twarzy i szyi;
- nadmierna potliwość;
- wzrost temperatury ciała;
- nudności i wymioty;
- pokrzywka i świąd skóry;
- bóle i zawroty głowy;
- uczucie duszności;
- uczucie kołatania serca;
- lęk i niepokój;
- spadek ciśnienia tętniczego;
- wzrost tętna.
Co warto wiedzieć o skuteczności wszywki alkoholowej?
Wszywka nierzadko przedstawiana jest jako cudowny lek na chorobę alkoholową. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa. Specjaliści wyraźnie podkreślają, że wszywka alkoholowa nie powinna być stosowana jako samodzielna metoda leczenia alkoholizmu. Nie leczy ona bowiem przyczyn uzależnienia, a jedynie je maskuje, poprzez wytworzenie u chorego lęku przed negatywnymi skutkami picia. Wszywka alkoholowa, stosowana jako jedyna metoda leczenia, nie wykazuje dużej skuteczności, a pacjenci po ustaniu jej aktywności nierzadko wracają do swojego nałogu.
Kiedy zatem warto sięgnąć po to rozwiązanie? Najlepsze efekty obserwuje się poprzez połączenie działania wszywki alkoholowej z prowadzoną równolegle psychoterapią uzależnień. Zaszycie alkoholowe wspiera wtedy chorego w utrzymaniu całkowitej abstynencji, która jest bardzo ważna w procesie terapeutycznym.
Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?
Rozważając bezpieczeństwo wszywki alkoholowej, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Po pierwsze ‒ sama procedura implantacji wszywki alkoholowej jest stosunkowo mało inwazyjna i bezpieczna, pod warunkiem że jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego lekarza w odpowiednich warunkach.
Późniejsze użytkowanie wszywki również nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta, o ile przestrzega on zaleceń specjalisty. Osoby decydujące się na zaszycie alkoholowe powinny bezwzględnie unikać nawet najmniejszych dawek alkoholu. Spożywanie tej używki przez zaszyte osoby może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym zapaścią krążeniową, napadami drgawkowymi czy śpiączką.
Zabieg implantacji wszywki alkoholowej w Warszawie ‒ zaufaj specjalistom!
Chcesz wiedzieć więcej na temat skuteczności lub bezpieczeństwa wszywki alkoholowej? Porozmawiaj z doświadczonymi specjalistami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Gdzie takich znaleźć? W Warszawie zaszyciem alkoholowym specjalizuje się KacDoktor! To firma zrzeszająca najlepszych lekarzy i ratowników medycznych zajmujących się zarówno odtruciem alkoholowym, jak i implantacją wszywki alkoholowej.
Zabieg wykonywany jest w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Wystarczy jedynie zadzwonić, by umówić dogodny termin wizyty, a pracownicy firmy zajmą się całą resztą. Znieczulą Cię do zabiegu tak, by cały jego przebieg był dla Ciebie komfortowy i całkowicie bezbolesny. Podadzą Ci także profilaktycznie antybiotyk, aby zminimalizować ryzyko groźnego zakażenia rany. Będzie ona zszyta rozpuszczalnymi szwami chirurgicznymi, więc nie będziesz musiał jechać na wizytę kontrolną.
Nie czekaj aż alkohol zniszczy Twoje życie! Skorzystaj z zaszycia alkoholowego i utrzymaj abstynencję nawet przez kolejny rok!
Materiał partnera zewnętrznego