Joga to dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i ascezy zapoczątkowana w Indiach, która ogólnie ma za zadanie prowadzić do rozwoju duchowego, a w kontekście filozoficzno-religijnym wyzwolenia się praktykującego z kręgu narodzin i śmierci. Ta szeroka definicja sprawia, że joga może stać się elementem dowolnego systemu religijnego (np. buddyzmu, czy dżinizmu) i do dzisiaj jest najpopularniejsza w miejscu swojego powstania. Celem ogólnym do jakiego ma prowadzić jest stan poczucia wolności, istnienia bezwarunkowego.
Czym jest Yin Joga?
Jest to to nowoczesna forma jogi, która zapoczątkowana została w latach 70-tych XX wieku. Jej prekursorem był Pauli Zink. Czasem nazywa się ją „akupunkturą bez igieł”, czy powolnym stylem jogi. Swoje źródło i samą nazwę zyskała dzięki filozofii Tao – pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie, które definiują naturę i istnienie przeciwstawnych biegunów takich jak dobro i zło, miłość i nienawiść. Chodzi w niej o to, by we wszystkim zachowywać odpowiednią równowagę. Jej założenia ogólne nie różnią się zasadniczo od innych stylów jogi.
Na jakie partie ciała wpływa Yin Joga?
Tym co odróżnią tę formę jogi od innych jest fakt, że działania yin jogi skupiają się na pozostałych, tak często pomijanych tkankach głębokich, czyli ścięgnach, kościach, stawach czy powięziach. Większość współczesnych stylów jogi rozwija atrybut yang – siły mięśniowej, natomiast to część yin praktyki (czyli zatrzymanie w określonej pozycji) kształtuje długość mięśni, wpływając na ich „rozciąganie”. Taka praktyka pozwala na oddziaływanie na takie partie ciała jak biodra, miednica i dolny odcinek kręgosłupa. Do utrzymania pozycji wykorzystywana jest siła grawitacji oraz ciężar własnego ciała.
Jak wygląda praktyka Yin Jogi?
Ćwiczenia Yin Jogi w dużej mierze opierają się na spokojnej praktyce. Określając w skrócie, ćwiczenia te polegają na utrzymywaniu określonych pozycji przez dłuższą chwilę, średnio około 3-5 minut, ale niektóre z pozycji można utrzymywać nawet i do 20 minut. Polega to na utrzymywaniu danych pozycji, ale bez czucia bólu, w Yin Jodze nie chodzi o to, by przekraczać jakieś progi swego bólu. Pozycje te powinny być utrzymywane bez dużego wysiłku mięśni. Dla początkujących asany, czyli wspomniane pozycje, mogą trwać od 45 sekund do dwóch minut, a bardziej zaawansowani praktycy mogą pozostawać w jednej asanie przez pięć minut lub dłużej.
Dla kogo jest Yin Joga?
Może być to świetna forma rozciągania dla każdego. Określa się, że jest to idealna forma jogi dla wszystkich początkujących, a także dla tych, którzy nie czują się pewnie co do innych, aktywniejszych form jogi. Bardzo dobrze sprawdzi się dla osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem, stawami, rwą kulszową, ponieważ poprzez jej praktykę można świetnie rozciągać także głębokie mięśnie. Może okazać się świetną formą ćwiczeń, uelastycznienia stawów dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Należy podkreślić także, iż oprócz zbawiennego wpływu na stawy, znakomicie wpływa na umysł, stanowiąc trening cierpliwości, wytrwałości i silnej woli. Może stanowić także trening uzupełniający przy codziennych aktywnych ćwiczeniach fizycznych.
Podsumowując należy podkreślić, że Yin Joga to świetna forma ćwiczeń dla wszystkich, którzy pragną zapoczątkować swoją przygodę z jogą. Nie wymaga żadnego doświadczenia w tym zakresie, a także nie prowadzi do przekraczania żadnych progów bólu, dlatego jeśli ktoś nie chce wykonywać bolesnych ćwiczeń – pozycje Yin Jogi będą dla niego idealne. Dodatkowo pomoże walczyć z rożnymi dolegliwościami. Yin Joga to znakomita forma ukojenia własnego ciała, ale także umysłu.