Kaszel – najczęściej towarzyszący nam objaw chorobowy. Towarzyszy nam podczas przeziębienia, w okresie rekonwalescencji, czasami podczas wysiłku, bywa też powodowany przez suche powietrze, klimatyzację, kurz lub alergeny, a także zanieczyszczenia znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu. Kaszel należy także do jednych z najbardziej męczących symptomów. Zdarza się, że przerywa nam sen i utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
Skąd ten kaszel?
Kaszel to specyficzna reakcja obronna organizmu. Dzięki odruchowi kaszlu, pozbywamy się substancji oraz bakterii drażniących drogi oddechowe. Często kaszel występuje w trakcie choroby – grypy, przeziębienia lub zapalenia płuc czy też oskrzeli. Zdarza się jednak, że męczy nas zupełnie, jakby się zdawało, bez powodu. A przyczyn kaszlu, poza tymi najbardziej oczywistymi może być wiele.
Poza infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi, kaszel może być wywoływany przez takie, z pozoru nieistotne, czynniki jak: suche powietrze (zarówno to klimatyzowane jak i ogrzewane), zmiana klimatu lub powietrza (np. przejście pomiędzy pomieszczeniami o różnych temperaturach powietrza), zanieczyszczenia w powietrzu (tutaj najwięcej szkody czyni wielkomiejski smog).
Do tych bardziej oczywistych czynników wywołujących przykry kaszel zaliczają się przede wszystkim alergeny – tutaj głównymi winowajcami są: kurz i roztocza (a tych nie brakuje nawet w pościeli), pyłki (obecne nawet w centrum miasta), wdychanie substancji chemicznych (także domowych detergentów) i kosmetyków oraz sierść zwierząt.
Jak można wywnioskować kaszel może być wywołany dosłownie przez wszystko. A to dopiero początek góry lodowej. Kaszel, bardzo często, dokucza też nałogowym palaczom (zdarza się, że na tę przypadłość cierpią też wiele lat po rzuceniu palenia) oraz osobom zażywającym leki na nadciśnienie, cukrzyce lub serce zawierające tzw. inhibitory konwertazy angiotensyny (w skrócie ACEI).
Ale bywa i tak, że kaszel to pierwszy zwiastun poważnej choroby. Wtedy już nie pomogą zwykłe leki przeciwkaszlowe. Konieczna jest wizyta u lekarza i specjalistyczne leczenie. Wśród chorób tych możemy wymienić astmę, nowotwory dróg oddechowych, sarkoidozę, powiększenie aorty (a także tętniaka aorty) refluks żołądkowo-przełykowy oraz zastoinową niewydolność serca. W bardzo rzadkich przypadkach kaszel pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Wtedy możemy mówić o kaszlu chronicznym, najczęściej jednak spowodowany on jest wcześniej przebytymi (także utajnionymi) infekcjami.
Sprawdzone sposoby na kaszel
W większości przypadków z kaszlem poradzimy sobie sami. Leki wykrztuśne, tabletki i syropy na kaszel takie jak np. Mucosolvan, oraz sprawdzone domowe patenty nam w tym pomogą. Domowe środki i sposoby, przez wielu dzisiaj wyśmiewane, skutecznie pomagają znacznie złagodzić objawy kaszlu. Do takich medykamentów zaliczamy przede wszystkim miód, imbir i cytryny. Cała ta „wielka trójca” znana jest w medycynie naturalnej nie od dzisiaj. Poza właściwościami wzmacniającymi organizm mają także moc zwalczania infekcji i łagodzenia kaszlu oraz bólów gardła. Ciepła woda z dodatkiem tych specyfików, pita kilka razy dziennie, szybko załagodzi najbardziej nawet dokuczliwy kaszel. Takie samo działanie ma także herbata z sokiem malinowym (znana nam skądinąd z właściwości łagodzących objawy przeziębienia).
Kurację domową dobrze jest też wspomóc łagodnymi preparatami z apteki. Tutaj mamy pełną dowolność możemy wybierać spośród syropów na kaszel mokry (tzw. leków wykrztuśnych) lub leków łagodzących kaszel suchy. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do rodzaju kaszlu, najlepiej sięgnąć po preparat, który radzi sobie z oboma rodzajami kaszlu.
Lecząc kaszel (bez względu na wybraną przez nas kurację) pamiętajmy, aby wypijać duże ilości płynów (nie tylko pozwolą nam utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, ale i pomogą wypłukać bakterie i niepożądane substancje z górnych dróg oddechowych) oraz unikać ekspozycji na czynniki wspomagające kaszel.
W większości przypadków z kaszlem można poradzić sobie samemu, bez interwencji lekarza. Jeśli jednak ten trwa zbyt długo lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (jak np. krwioplucie, duszności lub wysoka gorączka), nie zwlekajmy – w takich przypadkach bez pomocy specjalisty się nie obejdzie.
Materiał partnera zewnętrznego