Zapalenie oka – co może być powodem i jak je leczyć?

W niektórych przypadkach trzeba zastosować leczenie antybiotykami albo lekami przeciwhistaminowymi wprowadzanymi poprzez krople do oczu | fot.: materiał partnera

Zapalenie oka to stan zapalny, który pojawia się m.in. w wyniku infekcji bakteryjnej, prowadząc do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zobacz, na czym polega i dowiedz się o sposobach jego leczenia i profilaktyki.

Zapalenie spojówek — co to jest?

Zapalenie oka, inaczej zapalenie spojówek, to choroba, w której przebiegu dochodzi do rozwoju procesu zapalnego oka. Może — poza pieczeniem i łzawieniem — nie wiązać się z żadnymi dolegliwościami, ale czasem niesie ryzyko powikłań. Dlatego tak istotne jest szybkie działanie.

Zapalenie oka — objawy

Czy wiesz, że zapalenie spojówek czasem określane jest również „chorobą czerwonych oczu”? Nazwa ta nawiązuje do jednego, często występującego w przypadku tej choroby oczu objawu, polegającego na zaczerwienieniu oka.

Wśród innych symptomów, które wskazują na zapalenie oka,wymienić można:

  • łzawienie,
  • swędzenie,
  • obrzmienie,
  • wodnista lub lepka wydzielina z oka.

Co może wywoływać zapalenie spojówek?

W zasadzie wyróżnia się dwa źródła, które przyczyniają się do rozwoju tego rodzaju choroby oczu.

Po pierwsze może dojść do niej w wyniku zakażenia przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Niekiedy do infekcji dochodzi w wyniku niedostatecznego stosowania zasad higieny podczas takich aktywności jak zdejmowanie soczewek. Dlatego tak istotne jest zadbać o to, by soczewki kontaktowe dezynfekować w odpowiedni sposób, a jednocześnie mieć po prostu czyste ręce w trakcie ich zakładania czy zdejmowania.

Drugim typem jest zapalenie spojówek o podłożu alergicznym. Wywołać je mogą drobinki kurzu, pyłu lub alergii na jakąś substancję. Aby szybciej pozbyć się ich z oka, dobrze stosować krople do oczu.

Zapalenie oka — sposoby leczenia tej choroby oczu

Po upływie około 2 tygodni zapalenie spojówek powinno ustąpić samoistnie. Jednakże oczekiwanie na wyzdrowienie, bez podjęcia działania, może zwiększać ryzyko powikłań i rozwoju infekcji. Dlatego istotne jest, by sięgnąć po krople do oczu, które mogą złagodzić objawy.

Zwykle w tym czasie należy przestać nosić soczewki kontaktowe. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u swojego specjalisty od ochrony wzroku, który podpowie Ci, jak rozsądnie postępować w tym zakresie.

W niektórych przypadkach trzeba zastosować leczenie antybiotykami albo lekami przeciwhistaminowymi wprowadzanymi poprzez krople do oczu. Są to jednak sytuacje, gdy typowe krople do oczu nie przynoszą ulgi.

Profilaktyka tej choroby oczu

Z pewnością zastanawiasz się, czy możesz coś zrobić, by uniknąć problemów z wystąpieniem tej dolegliwości. Okazuje się, że tak. Przede wszystkim należy postawić na higienę.

Rozsądnym rozwiązaniem jest zadbanie o wypracowanie odpowiednich sposobów na zakładanie i zdejmowanie soczewek. Ręce zawsze powinny być czyste, umyte tuż przed czynnością zakładania soczewek kontaktowych.

Co więcej, choroby oczu, w tym zapalenie spojówek, rozwija się wtedy, gdy w nieprawidłowy sposób zabezpieczane są soczewki kontaktowe. Jeżeli stawiasz na soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku, np. nosisz soczewki miesięczne, musisz zadbać o to, by dezynfekować je w płynie przeznaczonym do tej czynności. Wskazane jest również przechowywanie ich w takim preparacie przez czas oznaczony na opakowaniu — zwykle soczewki kontaktowe powinieneś trzymać w płynie do czasu ich ponownego założenia.

Dbaj również o częste nawilżanie powierzchni oka. Wprowadzanie kropli do oczu może pomóc m.in. w pozbywaniu się drobinek kurzu, co zabezpieczy przed infekcjami z tego powodu.

Materiał partnera