Zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza to przypadłość, która objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób i powoduje duży dyskomfort. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zapalenie pęcherza moczowego – jak sobie z tym radzić?

Zapalenie pęcherza to przypadłość, która objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób i powoduje duży dyskomfort. Zazwyczaj towarzyszy mu ból pęcherza, podwyższona temperatura oraz złe samopoczucie. Pojawiają się także inne dolegliwości, które zmuszają chorą osobę do częstego korzystania z toalety. I tak naprawdę bardzo trudno jest określić, czy w danym przypadku chodzi o przeziębienie pęcherza lub czy sprawa jest znacznie poważniejsza.

Co trzeba wiedzieć o chorobach pęcherza?

Zazwyczaj pierwszy symptom jaki daje zapalenie pęcherza moczowego  jest dość często bagatelizowany. Częstsza konieczność korzystania z toalety tłumaczona jest zwykle wcześniejszym wypiciem większej ilości płynów. Jednak  przypadłość ta może być oznaką początku infekcji, jaką jest zapalenie pęcherza moczowego. Chorobę tą zazwyczaj wywołuje bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). Wprawdzie jest ona także obecna w organizmach zdrowych ludzi, ale jej obecność w przewodzie pokarmowych nie powoduje żadnych dolegliwości. Pałeczka okrężnicy wykazuje silne działanie chorobotwórcze dopiero wtedy, gdy wydostanie się poza jego obręb.

Bakteria ta dostaje się do pęcherza drogą wstępującą, czyli zazwyczaj przez cewkę moczową. Tak naprawdę wystarczy zakażona toaleta gdzieś na stacji benzynowej, aby nabawić się infekcji. Podatne są na nią szczególnie osoby, które mają obniżoną odporność. Organizm bowiem walcząc z jedną chorobą, nie radzi sobie już z zwalczaniem innej bakterii.

Warto również dodać, że problem z ostrym zapaleniem pęcherza mają przede wszystkim kobiety, a to z tego względu na to, że ich cewka moczowa jest krótsza i szersza niż u mężczyzn, oraz jest zlokalizowana niedaleko odbytu, który jak wiadomo jest naturalnym siedliskiem różnego rodzaju bakterii, w tym pałeczki okrężnicy. Nie oznacza to jednak, że choroba ta nie dotyczy mężczyzn. Również zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn jest problemem, z którym muszą sobie radzić.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn może bardzo długo nie dawać objawów, a tym samym naraża on partnerkę na zarażenie, ze względu na fakt, że bakteria ta przenosi się także drogą płciową. Dlatego ważne jest aby leczeniu poddali się oboje partnerzy.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn i kobiet, to choroba, której objawy są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Chorzy skarżą się na nieustanne parcie na mocz oraz piekący ból pęcherza w trakcie mikcji. Lekarz zazwyczaj zleca badanie laboratoryjne moczu, w czasie którego można stwierdzić obecność krwi i bakterii. Badania te pozwalają stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze stanem, zapalnym. Choroba, gdy jest wcześnie zdiagnozowana oraz prawidłowo leczona nie jest zagrożeniem dla człowieka. Problem może pojawić się wtedy gdy nie wyleczy się jej do końca. Niewyleczona, zazwyczaj często nawraca, a w konsekwencji może doprowadzić do dość poważnych powikłań taki jak np. zapalenie nerek. Warto pamiętać o tym, że nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn, może prowadzić nawet do niepłodności. Dlatego tak ważne jest, że gdy chory czuje, że jego problemem jest przeziębienie pęcherza, powinien udać się do lekarza.

Gdy faktem stanie się zapalenie pęcherza, objawy stają się dokuczliwe, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. W takich sytuacjach lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyk, zleci badanie moczu, oraz zaaplikuje inne środki, które wzmocnią kurację. Zazwyczaj ta antybiotykami trwa około tygodnia i bardzo ważne jest to, żeby przeprowadzić ją do końca. Gdy pacjent przerywa kurację, bakteria może uodpornić się na lek i zaatakuje organizm z podwójną siłą. Ważne jest także wykonanie badania kontrolnego moczu, aby upewnić się, że leczenie przyniosło rezultaty.

Co na zapalenie pęcherza? Domowe i apteczne sposoby jako pomoc w walce z zapaleniem pęcherza

Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza rozpocząć leczenie. W takich sytuacjach lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyk, zleci badanie moczu, oraz zaaplikuje inne środki, które wzmocnią kurację. Zazwyczaj ta antybiotykami trwa około tygodnia i bardzo ważne jest to, żeby przeprowadzić ją do końca. Gdy pacjent przerywa kurację, bakteria może uodpornić się na lek i zaatakuje organizm z podwójną siłą. Ważne jest także wykonanie badania kontrolnego moczu, aby upewnić się, że leczenie przyniosło rezultaty.

Farmaceuci odpowiadając na pytanie co brać na zapalenie pęcherza, bardzo często polecają leki (www.mojaintima.pl/zapalenie-pecherza-u-kobiet.html), które wykazują szerokie spektrum działania. Mają one zastosowanie w różnych sytuacjach, szczególnie tam, gdzie utrudniony jest kontakt z lekarzem. Leki te zawierają furaginę, która jest substancją czynną, standardowo podawaną przy terapii zakażeń dróg moczowych. Jest ona całkowicie bezpieczna dla organizmu, a jednocześnie szybko i skutecznie zaburza procesy życiowe bakterii.

Objawy zapalenia pęcherza mogą powodować duży dyskomfort, dlatego można także pomóc sobie domowymi sposobami, jeszcze przed wizytą u lekarza. Ponadto są one także dobrem sposobem na to, aby wzmocnić kurację. Pomocą może gorąca kąpiel, która ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Nie może być ona jednak dłuższa niż 10 minut. Dobre efekty przynosi także wzbogacenie jej naturalnymi olejkami eterycznymi lub ziołami. Wskazana jest także szczególna troska o higienę intymną oraz przyjmowane dużej ilości płynów, które pomogą usunąć z organizmu szkodliwe bakterie.

Materiał partnera zewnętrznego