Zdrowe, sprawne stawy, wchodzące w skład układu kostnego, stanowią specjalne połączenie co najmniej dwóch kości, dzięki czemu każdy człowiek może swobodnie poruszać się, chodzić, biegać, zginać ręce i nogi, uprawiać różne dyscypliny sportowe, wykonywać codzienne obowiązki oraz wiele innych czynności. Stawy przede wszystkim zapewniają sprawność, doskonałe samopoczucie jak również pozwalają w pełni korzystać z uroków życia i otaczającego świata.
Przyczyny problemów ze stawami
Niestety każdego dnia ludzkie stawy narażone są na kontuzję, urazy, wirusy, bakterie oraz wiele innych zagrożeń i niebezpieczeństw, które zaniedbane lub zlekceważone mogą prędzej czy później prowadzić do poważnych powikłań, dolegliwości i przewlekłych schorzeń takich jak między innymi zapalenie stawów. Regularne spożywanie mocnej kawy w nadmiernej ilości, dieta uboga w witaminy i minerały, a w szczególności w wapń i fosfor, brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość czy bezustanny upływ czasu również negatywnie wpływają na kondycję stawów. Ogromne zagrożenie natomiast także alergie pokarmowe (wywołujące reumatoidalne zapalenie stawów), zaburzenia gospodarki hormonalnej powodujące odkładanie się drogocennego wapnia w niewłaściwych miejscach oraz infekcje bakteryjne i wirusowe, które znacznie osłabiają układ odpornościowy człowieka, a następnie skutecznie atakują układ kostny, wywołując zapalenie stawów. Zapalenie stawów, obejmujące szereg różnorodnych, często dotkliwie bolesnych schorzeń nie stawów i kości, pojawia się zazwyczaj u osób powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia, znacznie utrudniając, a nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie czy wykonywanie codziennych obowiązków. Obecnie do najczęściej występujących chorób układu kostnego należą między innymi: choroba zwyrodnieniowa stawów (czyli ChZS, inaczej osteoartroza) oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby reumatyczne mogą obejmować nie tylko stawy, ale również inne narządy i organy wewnętrzne, stając się przyczyną różnorodnych powikłań, prowadzących do nieodwracalnej i nieuleczalnej niepełnosprawności, gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet…śmierci. Najbardziej charakterystycznymi, objawami zapalenia stawów, wymagającymi natychmiastowej konsultacji z lekarzem specjalistą, są przede wszystkim sztywność, „strzelanie” w stawach, guzowate naroślą na dłoniach, ból, obrzęki oraz znaczne ograniczenia w poruszaniu się. Właściwa diagnoza dokonana w odpowiednim czasie pozwoli pacjentowi przywrócić sprawność stawów, a także uniknąć rehabilitacji.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Główną przyczyną choroby zwyrodnieniowej, spowodowanej zużyciem chrząstki stawowej pokrywającej kości jest nadwaga, otyłość, brak ruchu jak również różnorodne urazy sportowe lub komunikacyjne. Leczenie schorzenia opiera się w głównej mierze na łagodzeniu i eliminowaniu aktualnych dolegliwości i skutków oraz dążeniu do spowolnienia zmian poprzez farmakoterapię, fizjoterapię, rehabilitację, terapię zajęciową, zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt ortopedyczny. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej, uniemożliwiającej pacjentowi swobodne poruszanie się koniecznością, staje się przeprowadzenie operacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane powszechnie reumatyzmem, należy do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych chorób reumatycznych, która w zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób starszych i schorowanych. Charakteryzuje się przede wszystkim specyficznymi zmianami w stawach. W zmienionych miejscach często pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienie, zaś w zaatakowanych miejscach następują zaawansowane, nieodwracalne deformacje, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Niestety, mimo rozwoju nauki i medycyny, nie istnieje skuteczny preparat farmaceutyczny eliminujący chorobę. Leczenie reumatyzmu opiera się na stosowaniu ogólnodostępnych środków farmaceutycznych (głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne) o działaniu przeciwzapalnym, które łagodzą ból i rozluźniają mięśnie oraz różnorodnych zabiegów, poprawiających krążenie i ukrwienie tkanek, takich jak: kinezyterapia, masaż klasyczny, masaż wodny, termoterapia, diatermia (inaczej elektroterapia) czy pobyt w uzdrowisku.
Profilaktyka stawów
Ogromny wpływ na stan i kondycję ludzkich stawów, zdaniem naukowców i lekarzy, posiada przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, racjonalna dieta, zawierająca w swoim składzie produkty bogate między innymi w wapń i fosfor, zachowanie odpowiedniej masy ciała, aktywność fizyczna oraz ograniczenie w swoim życiu stresu. Doskonale sprawdzają się również suplementy diety i preparaty wzbogacone o kwas hialuronowy czy drogocenne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, Omega 6 i witaminę E, które uzupełnią wszelkie braki. Nowoczesne preparaty na rynku skutecznie regenerują i wzmacniają stawy, dzięki czemu każdy może cieszyć się kolejnym dniem i czerpać z życia pełnymi garściami. Zdrowe oraz mocne zarówno kości jak i stawy zapewnią sprawność ruchową aż do późnej starości.
Materiał partnera zewnętrznego