ezwolnienie
Każdy dokument wystawiony przez lekarza bez względu na to w jakiej formie była wizyta jest legalny | fot.: materiał partnera

Zwolnienie lekarskie w pigułce

Zwolnienie lekarskie jest prawem pracownika do czasu na rekonwalescencje, gdy jest on niezdatny do pracy i może być ono również wystawione podczas konsultacji online. W jakich przypadkach można liczyć, że otrzymamy zwolnienie lekarskie?

Zdrowy pracownik to wydajny pracownik

W obecnych czasach cierpimy na brak czasu i nadmiar obowiązków, które na siebie nakładamy. Niestety często przekłada się to na nasze zdrowie, które ma wpływ na naszą wydajność podczas pracy. Praca nad zdrowiem psychicznym pracowników jest niezwykle ważna, ponieważ przemęczenie to krok do wypalenia zawodowego i depresji, z którą zmaga się coraz więcej Polaków w każdym wieku. Od stycznia bieżącego roku wypalenie zawodowe zostało wpisane na nową Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych IC-11, nad którą pracuje na bieżąco WHO. Dzięki temu wpisowi lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na podstawie stwierdzenia wypalenia zawodowego. Problem pojawia się jednak w interpretacji, ponieważ mimo faktu, że nowa lista ICD-11 została wprowadzona 1.01.2022, to Polska, jak i inne państwa, ma 5-letni okres przejściowy i czas na jej wdrożenie, więc ZUS nadal akceptuje ‘starą’ listę ICD-10. Dlatego też mimo wskazań lekarskich, które jasno komunikują, że zwolnienie lekarskie jest konieczne, ZUS może uznać je za bezpodstawne. Cały czas wszyscy czekają, aż ta luka zostanie zapełniona i wszelkie kontrowersje, wobec tego schorzenia społecznego zostaną wyjaśnione.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie?

Każde zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który wystawia ten lekarz, do którego udaliśmy się z problemem zdrowotnym. Prawo do wystawienia takowego dokumentu ma lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, każdy lekarz specjalista, lekarz stomatolog i lekarz w szpitalu. Także niezależnie od tego, kto nas przyjmuje, ma on prawo do wystawienia L4.

Zwolnienie lekarskie to dokument, który upoważnia pacjenta do absencji w pracy na określony czas. Bez różnicy, czy to e-Wizyta, czy konsultacja w gabinecie, lekarz, jeśli widzi podstawy do wystawienia takiego dokumentu, ma obowiązek go wystawić. Aktualnie sprawa jest o tyle prosta, że lekarz uzupełnia jedynie numer pesel, a reszta danych podstawia się automatycznie wraz z listą pracodawców, do których musi wysłać zgłoszenie. Dodatkowo nie trzeba już donosić do pracodawcy zaświadczenia, ponieważ widzi on je na swoim profilu płatnika w ZUS, więc nie trzeba martwić się, że zasiłek chorobowy lub opiekuńczy nie zostanie otrzymany.

Jeśli jednak nasz pracodawca nie ma profilu płatnika w ZUS, wówczas otrzymamy wydruk zwolnienia i ten wydruk należy jak najszybciej dostarczyć dla pracodawcy.

Czy zwolnienie lekarskie za pomocą konsultacji online jest legalne?

Każdy dokument wystawiony przez lekarza bez względu na to w jakiej formie była wizyta jest legalny. Korzystanie z poradni online powinno się odbywać na sprawdzonych i rzetelnych platformach medycznych. Jedną z najlepszych platform, które mają w swojej ofercie wizyty z najlepszymi specjalistami w kraju, jest haloDoctor.pl. Platforma ta oferuje konsultacje online, podczas których lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego wystawi odpowiednie dokumenty, takie jak e-Recepta, e-Skierowanie czy zwolnienie lekarskie. Od jakiegoś czasu haloDoctor.pl uruchomił możliwości konsultacji z lekarzem POZ w ramach ubezpieczenia NFZ, stało się to dzięki współpracy z nowoczesnymi placówkami medycznymi Jutro Medical. Aby móc skorzystać z porady online z lekarzem w ramach NFZ należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz na stronie, który będzie wnioskiem i zmianę lekarza POZ. Tylko i wyłącznie dzięki tej zmianie, będzie możliwość otrzymania bezpłatnej porady lekarskiej.

Materiał partnera