Skłonność do żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Dolegliwość można odziedziczyć nawet po pradziadkach. Żylaki to nie tylko problem estetyczny, dlatego nie wolno go ignorować. Aby ustrzec się choroby, warto zadbać o swoją dietę i styl życia, a także ubiór. Brak ruchu, papierosy, alkohol i niezdrowe jedzenie przyczyniają się do powstawania żylaków.
Jak powstają żylaki?
Są one widoczne gołym okiem jako nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne łydek i ud. Powstają wskutek nieprawidłowego krążenia, gdy krew, zamiast wracać do serca, zaczyna zalegać w nogach. Żyły zostają odkształcone, pogrubiają się i nie wracają później do swojego naturalnego kształtu. Przyczyną tego są najczęściej osłabione mięśnie nóg i uszkodzone zastawki, które u zdrowych osób zamykają się, by umożliwić krwi powrót do serca. Jeśli zastawki nie pracują prawidłowo, krew gromadzi się w łydkach i udach, a wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych uwidacznia żylaki.
Najważniejsze powody pojawiania się żylaków
Mimo że przewlekła choroba żylna jest uwarunkowana genetycznie, niezdrowy styl życia znacznie przyczynia się do powstawania pajączków, które później przekształcają się w żylaki. Jednym z głównych powodów ich powstawania jest brak ruchu, który osłabia mięśnie nóg. Nawet najprostszy sport, jak np. marsz stymuluje prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Stojąca praca (np. fryzjer) przyczynia się do powstawania żylaków. Podobnie praca siedząca, zwłaszcza ze skrzyżowanymi nogami. Noszenie obcisłych skarpet, spodni czy chodzenie w butach na obcasach to kolejne obciążenie dla nóg. Zbyt ciasne lub ciężkie obuwie (np. zimowe) także jest męczące dla kończyn dolnych. Dieta również ma wpływ na powstawanie żylaków – zwłaszcza uboga w witaminę C i błonnik, który ułatwia trawienie. Nawracające i częste zaparcia, a także nadwaga i otyłość to dolegliwości, które często występują razem z żylakami.
Jak zapobiegać żylakom? Jak je leczyć?
Głównym sposobem na uniknięcie problemów związanych z przewlekłą chorobą żylną jest zdrowa dieta oraz regularne uprawianie sportu. Jazda na rowerze czy bieganie to świetne sporty dla nóg. Dobrym pomysłem będą też proste ćwiczenia gimnastyczne wzmacniające łydki czy uda. Dla sprawności i estetycznego wyglądu kończyn dolnych warto zrezygnować z papierosów i wysokoprocentowego alkoholu. W pracy stojącej warto robić przerwy na przysiady, natomiast pracując w pozycji siedzącej, należy często zmieniać pozycję. Dodatkowo nogi powinny być wyprostowane. Podczas relaksu można unosić kończyny do góry, aby ułatwić krwi swobodny przepływ do serca. Warto też ograniczyć ilość gorących kąpieli czy wizyt w saunie. Ciekawym produktem są także rajstopy uciskowe, które są przeznaczone dla osób, które nie mają jeszcze problemów z żylakami, jednak są obciążone dziedzicznymi skłonnościami do choroby żylakowej.
Jeśli żylaki już występują, warto udać się do chirurga naczyniowego, który może polecić leki flebotropowe. Ich główne właściwości to poprawa elastyczności i ochrona żył oraz niwelowanie postoju krwi w nogach. W zaawansowanych przypadkach konieczna będzie interwencja chirurga flebologa.
Żylaki to problem, którego nie należy ignorować i gdy już wystąpi, należy podjąć leczenie. Warto jednak pamiętać, że żylaki nie powstają z dnia na dzień, dlatego, aby ich uniknąć, konieczna jest zmiana stylu życia, zerwanie z nałogami i umożliwienie swoim kończynom odpoczynku.
DPR